DOLAR 17,9528 -0.05%
EURO 18,2735 0.07%
ALTIN 1.024,98-0,26
BITCOIN 428283-1,34%
Adana
30°

AZ BULUTLU

20:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Öğrenci Affı AKP ve MHP’nin RET Oyları ile Kabul Edilmedi.!
80 okunma

Öğrenci Affı AKP ve MHP’nin RET Oyları ile Kabul Edilmedi.!

ABONE OL
11 Nisan 2020 15:21
Öğrenci Affı AKP ve MHP’nin RET Oyları ile Kabul Edilmedi.!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmail Koncuk, 10/4/2020 tarihinde YÖK Kanunu ile bazı Kanunlarda değişiklik yapılması için toplanan komisyon toplantısında komisyon üyesi İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ile ortak bir önerge vererek öğrenci affı ile ilgili bir madde eklenmesini teklif ettiğini belirtti.

Koncuk, Kanuna eklenmek üzere verdiği önergede “Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler dahil, terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla bu “Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilen esaslara göre 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine” başlayabilirler.” dedi.
Koncuk’un verdiği önergenin gerekçesini “Ülkemizde yaşanan ekonomik, sosyal sebeplerle her yıl binlerce öğrenci okullarını bırakmak zorunda kalmaktadır. Bu gün ceza infaz yasasının (kısmı af) tartışıldığı, Kanun yapıldığı düşünülünce, mağdur olmuş öğrencilerimize af çıkarmak hakkaniyet veyahut Devlet olmanın gereği” olduğu oluşturmaktadır.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat’la birlikte Kanuna eklenmek üzere öğrenci affı ile ilgili verdiği ortak önerge, AKP ve MHP’nin oylarıyla Komisyonda reddedilmiştir dedi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.