DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 362741-0,33%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Öğretmen Performans Değerlendirmesine Kozan Aktif Eğitim Sen’den İtiraz
80 okunma

Öğretmen Performans Değerlendirmesine Kozan Aktif Eğitim Sen’den İtiraz

ABONE OL
29 Haziran 2016 21:04
Öğretmen Performans Değerlendirmesine Kozan Aktif Eğitim Sen’den İtiraz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aktif Eğitimciler Sendikası Kozan Temsilcisi Osman Yavuz, yaptığı açıklamada öğretmen performans değerlendirilmesine karşı olduklarını belirtti.

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak öğretmen performans değerlendirmesine itiraz etmiş ve iptali için Danıştay’a dava açmış ve ilgili maddenin kaldırılması için de 28.04.2016 tarihinde bakanlığa resmi yazı yazmıştık. Danıştay’daki dava hala devam etmektedir.

Öğretmen performans değerlendirmesine sendika olarak şiddetle karşı olduğumuzu hem bakanlığa yazdığımız yazıda hem de mahkemeye verdiğimiz dava dilekçemizde de gerekçeleriyle birlikte belirttik: Öğretmenlerin sadece başarı belgesi verilecek personeli belirlemek üzere tamamına yakını siyasi-sendikal kriterlere göre atanmış ve çoğu halen kendisini müdür yapanlara siyasi-sendikal bedel ödeyen okul müdürlerinin subjektif değerlendirmelerine mahkum edilmesi okul ve kurumlarda çalışma barışını bozacak, öğretmenlerin bir kısım kurum yöneticilerinin baskısına maruz kalmalarına sebep olacaktır.

Ayrıca sadece başarı belgesi için yapıldığı iddia edilen bu değerlendirmelerin ileride –hafta sonu kurslarında görev alanlara ek puan verilmesi gibi.- disiplin işlemleri, hizmet puanı hesaplaması, yöneticilik değerlendirmeleri vb. önemli konularda da kullanılarak pek çok kişiyi mağdur etmesi söz konusudur.

Okul müdürlerinin disiplin amiri sıfatıyla sahip oldukları yetkilere yenilerinin eklenmesi öğretmen ve öğrencilerimizin beklediği demokratik okul yönetimlerinin oluşmasını geciktirecek, çalışanları mutsuz ve huzursuz edecektir.

Bu nedenle okul müdürlerince personelin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek kılıfıyla yapılan eğitimde huzuru bozma planı derhal yönetmelikten çıkartılmalıdır. Ayrıca bakanlıktan ve mahkemeden, performans değerlendirmesinde kullanılan Ek-3 formunun da birçok maddesinin iptal edilmesini gerekçeleriyle birlikte talep ettik:

Ek-3 Formu içinde barındırdığı kriterlerin objektiflikten uzak olması nedeniyle öğretmen performansını değerlendirmekten öte, aday öğretmenlerin keyfi değerlendirmelerine zemin hazırlayacak biçimde düzenlenmiştir. Zira formda yer alan;
A1-4,
A2-6,7,8,9,10,
A3-11,12,13,14,15,
A5-21,22,23,24,25
A9-42,43,44,45,4
A10-46,47,48,49,50
maddeleri değerlendiricilerin somut belgeye dayalı olarak değerlendiremeyecekleri hususlar olup keyfiliklerin bu denli yoğun olduğu bir dönemde uygulanmak istenmesi son derece manidardır. Burada “bu formu kullanacak tüm değerlendiriciler haksızlık yapacaktır” demek doğru olmamakla birlikte “bu değerlendirme formuna bağlı olarak haksızlıklar yaşanabilir ve hatta yaşanacaktır” demek isabetli bir değerlendirme olacaktır.

Öğretmen performans değerlendirmesinde sendika olarak yasal ve hukuki açıdan konunun t akipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu uygulamada haksız ve adaletsiz yaklaşımlar sonucu öğretmenlere düşük puan verilebilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki performans değerlendirme sonuçları, ödül açısından başarı belgesi verilmesine esas alınırken düşük puan verilmesi halinde (gelecek yıllarda uygulanması muhtemel olmakla birlikte) şu an için herhangi bir müeyyide öngörülmemektedir.

Yönetmelikte “nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesi” gerektiği belirtilmesine rağmen somut bilgi ve belgelere dayanmadan sübjektif olarak düşük puan verilen üyelerimizin çıkması halinde değerlendirme sonucuna itiraz edilebilmektedir.

Osman Yavuz
Aktif Eğitimciler Sendikası Kozan Temsilcisi


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.