DOLAR 8,63920.12%
EURO 10,14850.29%
ALTIN 493,400,25
BITCOIN 368686-0,47%
Adana
25°

HAFİF YAĞMUR

19:09

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Öğretmenin de modeli var!

Öğretmenin de modeli var!

ABONE OL
03 Eylül 2021 19:01
Öğretmenin de modeli var!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ogretmenin-de-modeli-var

Yaşama dair öğrenmenin büyük bir kısmı okullarda gerçekleşiyor. Kaliteli öğrenme konusunda öğretmenlere büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikologu Aynur Sayım, sağlıklı öğrenme için öğrenciyle iyi bir ilişki şart uyarısında bulunuyor.

Öğrenmenin, hayatın her aşamasını, doğum ile ölüm arasında geçen süreçte gerçekleşen tüm davranışları kapsadığına ifade eden Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Psikologu Aynur Sayım, okul sıralarında gerçekleşen öğrenmenin kişi için önem taşıdığını söyledi.

Anne babaların çocuklarına, işverenlerin işçilerine, eşlerin birbirlerine, öğretmenlerin de öğrencilerine bir şeyler öğrettiğine vurgu yapan Sayım, okul eğitiminde öğretmenlere önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Öğretmenin, çocukların model aldığı bir yetişkin olduğunun altını çizen Sayım, davranış dili kullanan çocukların bu dili kendi davranış, çevre, anne-baba, öğretmenlerinden modelleyerek oluşturduğunu dile getirdi. Çocuklara, gençlere bir şeyler öğretip beceri kazandırmanın keyifli olduğu kadar zor süreçleri de bulunduğunu belirten Sayım, bu süreçte öğretmenin öğretme tarzının etkinliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Sayım, öğretmenin ne öğrettiği, nasıl öğrettiği, kime ne öğretmeye çalıştığının da önem taşıdığını dile getirdi.

Sayım, öğrenmek ve öğretmek kavramlarının farklı şeyler olduğuna dikkat çekti.“Öğrenme-öğretme sürecinin etkili oluşabilmesi için iki kişi arasında çok özel bir ilişkinin kurulması gereklidir. Doğru iletişim ve bilginin sunulması, öğretme metotlarının uygulanması burada önemli kavramlardır. Övgü, öğrencinin gereksinimlerini belirleme, saygı duyma, sınıf ortamı, sevecen bir tarz, iletişim, öğrenme özgürlüğü öğrenmede önemli kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orhan Sümer, “AKP İktidarı kendi gençliğini sokakta bırakmıştır”

Öğrenmede öğretmenin tutumunun önemli olduğunu hatırlatan Sayım, öğrenme ilişkisini etkileyen başlıkları ise şöyle sıraladı:
* Öğretmendeki değişiklikler
* Öğrencideki değişiklikler
* Durum ve çevredeki değişiklikler

Öğretmenin eğitim, öğretim sürecinde etkili olmasının, çocukların gelişimini, psikolojisini iyi bilmesinin etkili öğretmenlik yöntemlerini bilmesiyle mümkün olabileceğini kaydeden Uzm. Psk. Sayım, öğretmen öğrenci ilişkisinde iletişimin gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

Sayım, iletişimi engelleyen yaklaşımların olduğunu da söyledi. “Emir vermek, yönlendirmek, şikayet etme, dersini çalış demek, uyarmak, gözdağı vermek, iyi not almak istiyorsan kıpırda biraz demek, ahlak dersi vermek…vs.”

Öğrencilere kesinlikle kendi sorunlarını çözme stilinin öğretilmesi gerektiği üzerinde duran Sayım, öğrencilere güven vermenin de öğrenmede etkisi olduğunu kaydetti.

Öğretmenlerin çocuklara bir şey söylemeleri halinde aslında onun hakkında kendisine ileti vermiş olduğunu belirten Sayım, verilen bu iletilerin de kişinin kendi ile ilgili değer yargılarını oluşturduğunu söyledi. Bu nedenle öğretmenin yaklaşımının öğrencinin kendi değer yargısıyla ilgili ve öğretmenle ilişkisi açısından yapıcı olabileceğini vurgulayan Sayım, aksi durumda yıkıcı da olabileceği konusunda uyardı.

Öğretmenin öğrenciyle ilişkisinde uygulaması gereken yöntemlerin olduğunun altını çizen Sayım şunları söyledi:
“Öğrenciyi kabul etme, yapıcı konuşma, edilgin dinleme (sessizlik) kapı aralayıcı iletiler (bu konuda konuşmak ister misin?) etkin dinleme, doğru iletişim, motivasyon.”

Uzm. Psk. Aynur Sayım, aile, öğretmen, okul işbirliğinin çocuk eğitiminde oldukça önem taşıdığını da sözlerine ekledi.“Bir takım psikiyatrik rahatsızlıklar da kaliteli öğrenci-öğretmen ilişkisini engelleyebilmektedir. Dikkat eksikliği hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, davranım bozukluğu, depresyon, yaygın gelişimsel bozukluklar, zeka engeli vb. gibi durumlarda tedavi ekibiyle işbirliği önem taşımaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orhan Sümer, “AKP İktidarı kendi gençliğini sokakta bırakmıştır”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.