Okaliptüs Nedir?

Okaliptüs Nedir?

okaliptus-yaginin-faydalari

Okaliptüs, Avustralya’nın yerel ağacıdır. Bazı yerlerde “sakızağacı” da denilir. Şimdi Avrupa, Mısır, Cezayir, Hindistan, Güney Amerika ve Birleşik devletlerin güneyinde de yetiştirilmektedir.

Okaliptüs, en göz alıcı ağaçlardan biridir. Yaprakları kösele gibi sert ve aşağı doğru çaprazlama asılıdır. Gövdesi düz ve uzundur. Dikkat çekici şekilde büyür. Okaliptüs fidanlarının her yıl yaklaşık 4 metre büyüdüğü bilinmektedir. Uzunluk olarak okaliptüs ağacı, California’daki dev sekoyalarlarla hemen hemen eşittir. Orada yaklaşık 140 metrelik okaliptüs ağaçları vardır.

Okaliptüs son derece kullanışlı bir ağaçtır. Yüksek derecede neme ihtiyacı vardır, ve genellikle bataklıklarda yetişir. Bataklıkları sivrisinek istilasından korur, dünyanın bazı bölgelerinde sıtma ile savaşmaya yardımcı olur.

Bu ağaç hakkındaki dikkate değer şeylerden biri de ilaç yapımında kullanılmasıdır. Yaprakları gözeneklidir, saman renkli ve kokulu bir yağ içerir. Bu okaliptüs yağıdır. Bu yağ bazı durumlarda hasta tarafından içe çekildiğinde sinüsleri temizler.

Okaliptüs aynı zamanda dâhili alınan ilaçlarda da kullanılır. Böbrek enfeksiyonlarında kullanılır ve sinirsel depresyonlarda nefes almayı yavaşlatır. Aynı zamanda cerrahlar tarafından antiseptik olarak kullanılır.
Ağacın tahtası, sağlam ve kolay şekil verilebilirdir. Okaliptüs ağacı gemiler ve limanların yapımında çok yararlıdır. Bittiğinde parlak cilalı görünümüyle çekici olduğundan, evlerin iç dekorasyonunda tercih edilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN