DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4401811,90%
Adana
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

55 okunma

Omega 3 Faydaları

ABONE OL
24 Ekim 2016 18:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omega 3 Faydaları

Omega 3 faydaları, Omega 3 pek çok sağlık koşulunda, bazı hastalıkların tedavi sürecinde ya da tedaviye destek amacı ile yaygın bir şekilde kullanılan bir tür beslenme takviyesidir. En önemli kullanım alanı yüksek kolesterolün seviyesini düşürmek içindir. Kolesterol seviyesine bağlı olarak kalp-damar sağlığını koruyucu etkisi vardır. Felç ve kalp krizi olasılığını en aza indiren bir özellik taşır. Omega 3 yağ asitlerinin kullanım dozu mutlaka bir uzman doktor tarafından ayarlanmalıdır. Bilinçsiz ve fazla tüketimi bu tür hastalıkları tetikleyerek görülme olasılığını arttırabilir.

Omega 3 Faydaları

Beyin: Düzenli bir şekilde Omega 3 almak beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Bu nedenle halk arasında balık yağı olarak bilinen Omega 3 depresyon, dikkat dağınıklığı, psikoz, Alzheimer gibi beyin ile alakalı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.

Tansiyon: Uzmanlar Omega 3 yağ asitlerinin hipertansiyon hastalarında hiçbir ilaç kullanmadan doğal yollarla tansiyonu dengelediğini belirtmektedir. Özellikle balıklarda bulunan omega 3 damarların genişlemesine yardımcı olarak kan basıncını dengelemektedir. Bu etkisi ile özellikle kalp ameliyatından sonra kan basıncını dengelemek ve olası sorunların önüne geçmek için Omega 3 tavsiye edilmektedir.

Kalp Sağlığı: Omega 3 yağ asitlerinin tansiyonu düşürücü ve kalp sağlığını koruyucu etkileri vardır. Fakat her hangi bir kalp ilacı kullananlar için ekstra bir yarar sağlamamaktadır.

Adet Sancıları: Omaga 3 yağ asitlerini tek başına almak ya da B12 vitamini ile beraber almak, adet döneminde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Adet döneminde oluşan ağrılar için tıbbi ilaç kullanmak istemeyen kişiler, ilaç yerine omega 3 alabilir.

Dikkat Eksikliği: Özellikle 8-12 yaş aralığındaki çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarına karşı omega 3 faydalı olmaktadır. Uzmanla bu yaş grubundaki çocuklara omega 3 önermektedir.

Felç: Felç üzerinde yapılan araştırmalara göre haftada en az 2 defa balık tüketmek felç riskini neredeyse %25 oranında azaltmaktadır.

Omega 3 Faydaları

Her zaman balık tüketmek mümkün olmuyorsa Omega 3 kullanımı ile açık kapatılabilir. Ancak dikkat edilmesi gerekir ki omega 3’ün aşırı tüketimi felç olasılığını tetikleyebilir. Yine kan inceltici ilaç kullanan kişilerin ekstra balık yağı tüketmeleri felç üzerinde koruyucu bir etki sağlamamaktadır.Zayıf Kemikler: Omega 3 tek başına ya da kalsiyum takviyesi ile birlikte alındığında kemik zayıflamasına karşı iyi gelmektedir. Özellikle menopoz döneminde düzenli omega 3 kullanarak osteoporoz rahatsızlığı geciktirilebilir.

Obezite: Yapılan araştırmalara göre düzenli balık tüketimi kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Omega 3 kan şekerini dengeleyici ve hipertansiyonu düşürücü özelliği vardır. Ayrıca omega 3 alımı ile beraber düzenli spor yapan kişilerde yağ oranı büyük ölçüde azalmaktadır.

Rahim Kanseri: Haftalık beslenme programına 2 defa balık eklemek rahim kanseri riskini azaltmaktadır.

Astım: Omega 3, hava değişikliğine bağlı gelişen alerjik öksürük ve çocuklarda görülen astım hastalığına karşı kullanılan ilaçların azaltılmasına yardımcı olur.

Bipolar Bozukluk: Omega 3 kullanmayı alışkanlık haline getiren hastalarda depresyon nedeni ile ortaya çıkan olumsuzluklar hafiflemekte ve depresyon nöbetleri arasındaki  süre uzamaktadır.

Omega 3 Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Aşağıda sıralanmış olan hastalıklarda omega 3 kullanımı için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

 • Kalp ritim bozuklukları
 • Şeker hastalığı
 • Depresyon
 • Karaciğer hastalıkları
 • Balık ve deniz ürünlerine karşı alerjilerde Omega 3 kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Omega 3 Hangi İlaçlar İle Birlikte Kullanılmamalıdır?

 • Obezite ilaçları
 • Hipertansiyon ilaçları
 • Doğum kontrol hapları
 • E vitamini desteği
 • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçların kullanımında Omega 3 tavsiye edilmemektedir.

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.