KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

On üç bin oy, on üç aday

On üç bin oy, on üç aday

Torosların İncisi şirin Feke ilçesinin köylerle birlikte yaklaşık on üç bin seçmeni var. Son seçimlerde ki oy dağılımı ise şöyle;

AKP    5469

MHP    2888
CHP    1158
DP      1144
DSP    348
SP      264
BBP     231
İP       136
ANAP  48
TKP    41
EMEP  30

Bu güne kadar Feke’de iktidardan belediye başkanı seçilmemiş, bir seçilen başkan ikinci defa üst üstte seçilememiştir.

İlçe merkezinin yaklaşık üç bin seçmeninden bin dört yüzünün oyunu alan MHP’li Ahmet Sel, son belediye başkanıdır. Sosyal Demokrat seçmenin çoğunun oyunu da alan Ahmet Sel, tüm beklentileri ve kötü yorumları alt üst ederek beklenenin çok üstünde bir performans sergilemiştir. Oy veren vermeyen, iktidarı muhalefeti Ahmet Sel’in başarısını takdir etmektedir. “Gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanıdır” diyenler de var. Bu sebeptendir ki yakın zamana kadar Ahmet Sel’in karşısına adayım demeye kimse cesaret etmemiş. Taaa ki, yeni Büyükşehir Belediye Yasası çıkana kadar.

Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte ilçe belediye başkanı seçiminde bundan sonra tüm köylerin oy kullanacak olması ve ilçenin toplam seçmeni üzerinden değerlendirme yapılacak olması siyaseti iyice ısıttı Feke’de. Bu durum, Ahmet Sel’in karşısına çıkma cesareti gösteremeyen iktidara mensup adaylık düşüncesi taşıyanların iştahını kabarttı. AKP’nin Feke’de köylerde dahil toplam 5469 oyu vardı. MHP’nin ise 2888. CHP’nin tamamı da verse yine yetmez, 4046 eder. Diğer partilere dağılan 2242 oy belki de sonucu belirleyecek.İşte bu matematik hesapları başkanlık hayali ile yanıp tutuşan bundan önce başkanlık yapmışının, seçime girip kaybetmişinin, ticari kaygıları olanların, iktidara yakın durmak isteyenlerin, “Yaaa! Filan oluyor, benim ondan neyim eksik” diyenlerin, elinde ki ile yetinmeyenlerin, kendini dev aynasında görenlerin, ufukta ikbal bekleyenlerin peşrev çektiği güreş meydanına döndü. Şu anda Feke’de ismi dolaşan on üç aday adayı var AKP’den. On üç bin seçmen, on üç aday adayı.

İçlerinde “Ben ülkücüyüm amma AKP’den adayım” diyenler de var.

İki parti arasında ki yüzde elliye yakın oy farkı AKP’lileri öyle havaya sokmuş ki, “Biz köylerin oyu ile kim aday olursa olsun kazanırız. Hatta adaya gerek yok ceketimizi koysak seçimi alırız” gibi iddialı söylemlerde bulundukları dilerde dolaşmaktadır.

Ve hatta, bu oy farkı ile “Eşeği koysan eşek de kazanır” diyenler de var.

Görelim Mevlam neyler?

Neylerse güzel eyler.

Fekeliler yine iktidardan başkan seçmeyecekler mi?

İki dönem üst üste seçmeme geleneğini bozacaklar mı?

Milletin efendisi köylüler efendiliklerinin son gününde (!)  cekete oy verecekler mi?

Bekleyip göreceğiz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın