Oral Kontraseptif Haplar (Doğum Kontrol Hapları)

Oral Kontraseptif Haplar (Doğum Kontrol Hapları)

Ağız Yolu İle Alınan Kontraseptif Haplar

Ertesi Gün Hapı

Bu doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, sürdürülmesi kesinlikle istenmeyen gebeliklerin, implantasyondan önce önlenmesidir. Tecavüz gibi zorunlu durumlarda başvurulabilen bu haplar, doğum kontrol hapı paketinden çıkarılarak verilmelidir.

Kadın son 72 saat içinde hiçbir korunma uygulamaksızın cinsel ilişkide bulunmuş ise kombine doğum kontrol haplarından içinde 50 mcg etinilöstradiol bulunanlardan iki adet 30 mcg etinilöstradiol olanlardan 3 adet alır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. Amaç rahim içi tabakasının yerleşme için elverişsiz hale getirmektir. Mide bulantısı olabileceği bilinmelidir. Kullanıcı 6 hafta içinde adet görmezse gebeliğin araştırılması gerektiği bilinmelidir.

Kombine Oral Kontraseptif Haplar

Bu haplar çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmektedir. İçlerinde Östrogen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Östrogen hormonu yumurtlamayı önler ve döllenmiş yumurtanın gelişmesini ve rahim içine yerleşmesini engeller. Progesteron ise spermlerin rahim ağzından geçişlerini engellemektedir.
Doğum kontrol haplarının yararları :

Gebelikleri önlemeleri yani sira;üreme organlarındaki iltihapları önleyici, rahim ve yumurtalık kanserinden koruyucu yararları vardır.

Adet agrilarini ve kanama miktarini azaltır. Adetleri düzenler, böylece kansizligin olusmasini engeller.
Geri dönüsü kolaydir. Kadinlar gebeligi önleyici hapları birakir birakmaz gebe kalabilirler.
Hiç gebe kalmamis kadinlar da gebeligi önleyici haplar kullanabilir, haplarin dogurganlik üzerine olumsuz etkileri yoktur.

Nasıl kullanılır ?

Kadin adetinin 1.günü her gün ayni saatte bir adet içerek baslar. 21 adetlik paket bittiginde 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içinde adet görmeseniz bile 8.gün 2. Pakete baslamalisiniz ve hekiminize bu durumda mutlaka danismalisiniz. Eger bir hap unutursaniz hatirladiginiz anda o hapi içiniz. O günkü hapi ise saatinde aliniz. Eger iki hap içmeyi unutursaniz iki gün üst üste ikiser hap içiniz. Geride kalan haplarinizi düzenli devam edin. O ay paketinize devam ederken ayri bir dogum kontrol yöntemi kullaniniz.

Kullanılmamasi gereken durumlar :

Gebe oldugu anlasilan yada gebe olmasindan süphe edilen kisilerde,
Meme kanseri tedavisi olan ya da meme kanserinden süphe edilen ve yakin akrabalarinda,
Meme kanseri olan kisilerde,
Daha önce bacaklarinda damar tikanikligi nedeniyle sis ve agrili bir durum geçiren kisiler,
Felçli hastalar,
Akciger embolisi hastaligini atlatmis hastalar,
Üreme sistemi kanseri geçiren hastalarda kullanilmamalidir.

Yakin takip ile kullanilmasi gereken durumlar:
35 yasinin üzerinde ve günde 10 üstünde sigara içen kisiler,
Seker hastaligi olanlar,
Siddetli bas agrisi özellikle migreni olanlar,
Anne veya baba gibi yakin akrabalarinda genç yaslarda kalp krizi veya felç geçirmis olanlar,
140/90 mmhg ve üstünde tansiyonu olan hastalar.
Gebeligi sirasinda veya hap kullanirken sarilik geçirmis olan kisilerde agizdan kullanilan dogum kontrol haplari ilk seçenek olmamali ve siz hap kullanmak istiyorsaniz daha yakin ve dikkatli takip edilmek zorundasiniz!
Yanliz Progesteron Ihtiva Eden Mini Haplar veya Emzirme Hapi
Bu haplar ösrogen ihtiva etmezler. Bu haplar rahim agzindaki mukus tikaci kalinlastirarak spermin geçisine engel olurlar. Emzirme döneminde östogen ihtiva edenlerden farkli olarak kullanilir. Emzirme azaldikça etkinligi azalir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın