DOLAR 16,7042 0.33%
EURO 17,5067 0.6%
ALTIN 973,510,07
BITCOIN 318944-4,49%
Adana
31°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Orhan Gencebay
92 okunma

Orhan Gencebay

ABONE OL
18 Ekim 2014 08:47
Orhan Gencebay
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orhan Gencebay

4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hocaâ??dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında türk Müziğiâ??ni ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı. Samsun’daki ve istanbul’daki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. istanbul Belediye Konservatuarıâ??na girdi ve icra heyetinde bulundu. 16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı. 20 ve 22 yaşlarında Ankara ve istanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında istanbul Radyo Eviâ??nde bir süre çalıştı ve ayrıldı. 1000’e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY, 400’e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi. 90’a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve Show programları yaptı…

Orhan GENCEBAY’a göre türk Müziğiâ??nin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. türk Müziğiâ??nin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı. Orhan GENCEBAY, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları aâ?¬Å?Arabeskaâ?¬? ismini verdiyse de Orhan GENCEBAY, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi.

Orhan GENCEBAY’a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45â??lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY’ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor. Orhan GENCEBAY’ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var.

Orhan GENCEBAY’ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır. GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğuâ??da, Orta Asya’da, Avrupa’da türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. GENCEBAY hakkında 20â??ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY’la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır. şu an türkiye’de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.