DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN
BITCOIN 315874-0,38%
Adana
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ormanların Hızla Tüketilmesinin Nedenleri

Ormanların Hızla Tüketilmesinin Nedenleri

ABONE OL
22 Ekim 2022 11:58
Ormanların Hızla Tüketilmesinin Nedenleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1-Ormanların tarım arazisine dönüştürülmesi.(Yeterli tarım arazimiz olduğu halde ve bunlardan modern tarım usülleri ile yeterince faydalanamıyoruz.Buna rağmen ormanları kesip tarım arazisi yapıyoruz

2-Yanlış yasal uygulamalar.(Türkiyede 1924 te çıkan bir yasa ile ormanların kesilmesi ve arazi yapılması teşvik edilmiş,1937 yılında bu yasa kaldırılmıştır)

3-Orman yangınları.(Orman yangınlarının temel kaynağı insanlardır.Anız yakmak,kasıtlı orman yangınları,yanlış yere atılan bir sigara,piknikte sıçrayan ateş gibi)

4-Yakacak odun olarak kullanım da bilinçsiz kesimler.

5-Ekonomik değeri nedeniyle yapılan kaçak kesimler.

CANLILARA ETKİLERİ

Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını, değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden, içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Çevreyi en çok kirleten yine bizleriz. Bu nedenle “Çevreyi kirletmek kendi varlığımızı yok etmeye çalışmaktır” denilebilir.

Bilinçsiz kullanılan her şey gibi temiz ve sağlıklı tutulmayan çevre de bizlere zarar verir. Bu nedenle çevre denince aklımıza önce yaşama hakkı gelmelidir. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı, canlı ya da cansız tüm varlıkları sağlıklı, temiz ve güzel tutarak dünyanın ömrünü uzatmak, gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli mirastır.

1970’li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık. Gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz, midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000-3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu’yu günümüzde bu durumlara düşürdük.

Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri, doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Doğal etmenler:depremler, volkanik patlamalar, seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan etmenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.
– Evler, iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol, kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi.
– Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması.
– Nükleer silahlar, nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması.
– Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması.
– Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları, böcek öldürücüler, soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması.
– Orman yangınları, ağaçların kesilmesi, bilinçsiz ve zamansız avlanmalardır.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Deodorantların Zararları

1. Orman yangınları önlenmelidir.

2. Ağaç kesimlerine engel olunmalıdır.

3. Ormanlara zarar veren hayvanların (kıl keçileri) ormanlardan uzaklaştırılması gerekir.

4. Yanan veya kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi gerekir.

5. Yakıt olarak odun kullanımı azaltılmalıdır.

6. Çocuklarımız başta olmak üzere herkes ormanın yararları ve korunması gerektiği konusunda bilinçlenmeli ve gerekli eğitimi almalıdır.

7. Ağaçtan yapılan eşyaların daha dikkatli kullanılması gerekir.

8. 1 hektar orman yakan kişiye para cezası verilmelidir.

TEKNOLOJİDEN NASIL FAYDALANILIR

Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi ile Vodafone Türkiye, M2M yani makineler arası iletişim teknolojilerini, Türkiye’nin akciğerlerini korumak üzere devreye soktu.

İzmir’de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Hava Limanı Baş Müdürlüğü’ne ait olan, bakım ve koruması Ege Orman Vakfı’nca yapılan 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nda ilk pilot uygulaması gerçekleştirilen sistem ile orman yangınları ve yangının çıktığı orman içindeki noktalar erkenden tespit edilecek, ilgililer uyarılarak müdahale yangın yayılmadan yapılabilecek.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, mobil iletişim teknolojilerinin gündelik hayat ve toplum ihtiyaçları üzerinde somut faydalar sunmasına olanak sağlayan M2M’nin (makineler arası iletişim teknolojileri) yaygınlaşmasına paralel olarak, günümüzde her işin başına mobilin kısaltması olan ”m”nin eklendiğini belirtti.

İNSANLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ

Çevre bir organizmanın var olduğu ortam ya da koşullardır. Doğal çevre ise canlıların yaşamları süresince ilişkilerini sürdürdükleri dış ortamdır.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İnsan Hayatını Düzenleyen Kurallar

İnsan yaşamı çeşitli dengeler üzerine kurulmuştur. Bunların arasında en önemlisi insanın çevreyle oluşturduğu doğal dengedir. Doğa ise bir sistemler bütünüdür. Bu sistemler arasındaki ilişkiler çoğunlukla kişiler tarafından fark edilemeyecek kadar uzun ilişki halkalarıyla birbirine bağlı ve uzun süreli olabilmektedir. Doğal sistemler re dışarıdan gelebilecek etkiler sonucu doğal dengeyi oluşturan zincirin halkalarında meydana gelen kopmalar zincirin tamamını etkileyerek bu dengenin bozulmasına neden olmakta ve böylece çevre sorunları ortaya çıkmaktadır.

Bu sistemin dengeli çalışması gerekmektedir. Sistem dengeli çalışmazsa zararı insana dokunur. Tarlalarda fareler çoğalıyorsa buraları hiç bilmediğimiz böcekler istila ediyorsa fırtınalar dünyayı kasıp kavuruyorsa dünyanın iklimi değişiyorsa ozon tabakası deliniyor ve güneşin zararlı ışınları bizlere ulaşıyorsa doğal denge bozulmuştur. Bu dengenin bozulması doğrudan insan yaşamını etkilemektedir. Tarımda daha fazla ilâç kullanılması sonucunda toprak ve bitki aracılığıyla insana geçen zehirli ilâç kalıntıları endüstriyel ve evsel kaynakların neden olduğu su toprak ve hava kirlenmesinin olumsuz sonuçlarını yine hepimiz görmekteyiz. Bunun için çevreyi korumak demek insanı korumak demektir.

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana hem çevresindeki olaylardan etkilenmiş hem de çevresini etkilemiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir çok ülke doğayı sonsuz bir kaynak olarak kabul etmiş ve kullanmış doğanın kendisini yenileyebilme kabiliyetinin sınırlı olduğunu fark edememiştir. Bunun sonucu olarak da insanlığın ortak malı olan çevreden geri getirilmesi zor hatta imkânsız olan sistemler ve canlılar yok olup gitmişlerdir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.