KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Orta Yaşın Kanseri – Vajina Kanseri

Orta Yaşın Kanseri – Vajina Kanseri

Vajina kanseri daha çok 45-65 yaş arasındaki kadınlarda ortaya çıkıyor.

Kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin yüzde 1’i vajina kanseridir. Vajina kanseri ortalama olarak 45-65 yaş arası kadınlarda görülüyor. Vajina yüzeyini döşeyen hücrelerden ortaya çıkar. Cinsel geçişli hastalıklardan human papilloma virusu enfeksiyonunun vajina kanserine neden olduğu belirtiliyor.

ETKİLERİ NELERDİR?

Ağrısız kanama (İlişki sonrası olabilir. Vajina mukozasında gelişen kanser travmaya hassastır. Bu özelliği ile ilişki sırasında ve sonrasında kanamaya neden olur) akıntı, sık idrara çıkma, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik gibi belirtiler gösterebilir. Jinekolojik muayene sırasında vajina duvarında kanamalı tümoral alan görülür. Biyopsinin incelenmesi ile tanı konur. Ayrıca servikal kanser taraması olan smear testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da faydalıdır. Vaginal kanserlerin tedavisi, kanserin vagendeki yerleşim bölgesine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır.
vajina_kanseri
Cerrahi operasyon
Kanser rahim ağzına yakın bir yere yerleşmişse cerrahi olarak rahim ve vagenin 1/3’lük üst kısmı ve lenf bezleri çıkarılır. Cerrahi sonrası Radyoterapi uygulanır. Kanser vagenin orta bölümüne yerleşmişse sadece radyoterapi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın