KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Ortaçağ’da Giyim

Ortaçağ’da Giyim

Yırtık pırtık mı yoksa ipekten yapılmış tören kıyafetini mi tercih ederdiniz? Ortaçağda böyle bir seçim şansınız yoktu. Eğer köylü birinin çocuğu olsaydınız ne bulursanız onu giymek durumundaydınız. Kraliyet ailesine ait bir çocuk olsaydınız ipek cübbe giyerdiniz. Ortaçağda giysiler kaba ve kaşındırıcıydı. Fakat ne kadar zengin olduğunuza bağlı olarak iyi dikilmiş kıyafetler giyme şansınız vardı.

Bugün hala var olan birkaç yol o zamanlar çok kötü durumdaydı, köprüler neredeyse yoktu ve haydutluk yaygındı. Bu sebepler yüzünden insanlar derebeyi efendilerinin şatosu çevresinde yaşamak zorundaydı. İnsanlar diğer şehirlere sadece festival olduğu zaman gidebiliyorlardı. Bunlar sadece insanların kendi yaptıkları yiyecekleri ve kumaşları satmak, değişik şeylere bakmak yâda almalarını sağlayacak özel fırsatlardı. Korku insanların hayatlarını kontrol ediyor ve askerlerin korunması altında olmaya itiyordu.
Yaşam zordu ve insanlar kıyafetlerini evde dikiyorlardı. Fakat bunlar kaba ve şekilsizdi. Pantolan, tunik ve şallar soğuktan korunmak için kullanılıyordu. Şallar yünden yâda kürkten yapılırdı. Ayakkabılar ise ayağın etrafına sarılmış derilerdi. Renkler gri, kahverengi, koyu mavi ve kırmızı gibi sade renklerdi. Konik şapkalar giyilirdi. Ortaçağda zengin insanların kıyafetleri terziler tarafından yaratılırdı.

Fakat nüfusun birçoğu kıyafetlerini kendi yapardı. Krallar ve kraliçeler genelde parlak renkli ipekler ve taç giyerlerdi. Bu pahalı kıyafetleri alabilecek paraya sahiplerdi. Ayakkabıcılar ve onların eşleri şapka takarlar ve kürk kollu yün kabanlar giyerlerdi. Kutsal görevde olan papazlar kukuletalı pelerin giyerdi. Üzerinde tahta boncuklar olan ve dua edenleri saymaya yarayan ipten kemerleri vardı. Fötr şapkalar ve kahverengi ceketler lordların günlük kıyafetleriydi. Köylüler ise kendilerinin yaptığı hasır şapka, keten gömlek giyerlerdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın