DOLAR 17,9620 0.24%
EURO 18,3366 0.45%
ALTIN 1.031,960,90
BITCOIN 4305233,41%
Adana
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

69 okunma

Orucun Faydaları

ABONE OL
24 Ekim 2016 22:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orucun Faydaları

Orucun faydaları, hem sağlık açısındandır hem de kişinin ahlak güzelliği kazanması açısındandır. Oruç daima Allah’ı (c.c.) hatırlatır ve sorumluluk duygusunu pekiştirir. Gözleri haramdan, dili yalandan, elleri kötü işlerden, ayakları kötü yerlere gitmekten, kulakları dedikodudan uzaklaştırır. Oruç tutmak sadece Allah’ın (c.c.) belirlediği zaman diliminde aç kalmaktan ibaret değildir. Oruç aynı zamanda bedenen tutulan bir ibadettir. Beden günah işledikten sonra aç kalmanın hiç bir ehemmiyeti yoktur. Oruçlu olan kişi tüm günahlardan sakındığı gibi gününü ibadetlerle geçirmeli ve bu bir ay içerisinde kazandığı güzel davranışları bir seneye yaymayı başarabilmelidir. Oruç aynı zamanda senede bir yapılan irkilme, kendine gelme ve Allah’ (c.c.) hatırlama ibadetidir.

 

Orucun İnsan Maneviyatına Faydaları

 • Oruç tutan insanlar bir ay boyunca günahtan kaçıp ibadete yöneldiği için güzel ahlak kazanırlar.
 • Oruç tutan insan aç kalmanın ne demek olduğunu anlar ve yardım etme , merhamet etme duygularını geliştirir. Hatta Ramazan ayında verilen fitrelerde yardım etmeye başlamak adına alıştırma hareketidir.
 • Oruç tutan kişi Allah’ın (c.c.) bahşettiği nimetlerin değerini anlar. Aslında pek önemsemediği veya değerinin farkına varmadığı şeylerin aslında ne kadar önemli bir nimet olduğunu anlar ve Allah’a (c.c.) şükreder. Bir gün boyunca içmenin yasak olduğu su aslında hayatımızda olmazsa olmazlardandır. Ancak hiç sudan uzak kalmayan kişi bunun değerini anlayamaz. Ama bir günlük oruç bize suyun ne kadar kıymetli bir nimet olduğunu anlatır. İnsana şükretmeyi öğretir.
 • Oruç tutmanın faydalarından biri de insana sabretmeyi öğretir. Kişi oruç tutarak sabretmeyi öğrenir ve hayatta karşılaşacağı sıkıntılar karşısında sabır konusunda antrenmanlı olur ve sıkıntının üstesinden daha kolay gelir.
Orucun İnsan Sağlığına Faydaları
 • Fareler üzerinde yapılan deneyde az yiyen farelerin ömürlerinin daha uzun olduğu tespit edilmiştir. Oruç tutmanın faydalarından biride insan sağlığını düzene sokarak ömrü uzatır.
 • Faydalı enzimler uyarılıyor. Yağların yakılmasıyla ilgili enzimler uyarılarak daha hızlı yağ yıkımı yapılmaktadır. Oruç bittikten bir süre sonraya kadar devam eden bu yağ yıkımının hızlanması insanların yemeye başlamasıyla yavaşlar.
 • Karaciğer uzun zamandır yapmayı unuttuğu faaliyetleri insanların aç kalmasıyla hatırlar ve bu faaliyetleri yerine getirmeye başlar.
  Orucun Faydaları

  Bunlardan birkaçı: Glikoz oluşturmak, glikoz depolarını kullanıma açmak ve  yağ depolarını yıkmaktır.

 • Beyin normal zamanlarda sadece glikoz kullanırken oruçlu dönemlerde keton cisimlerini kullanmayı yeniden hatırlar. Oruca başlayan kişilerde ilk bir kaç günde alışma süresince kişide baş ağrısı yapabilir.
 • Oruç tutmanın faydalarından biri de sindirim sistemleri içindir. Oruç tutulmasıyla birlikte sindirim sistemi yavaş çalışır. Bu yüzden fazla kana ihtiyaç olmadığından kan vücudun diğer bölgelerine daha fazla pompalanır.
 • Vücudumuzda bir çok sistemin çalışmasını sağlayan sempatik ve parasempatik sinir sistemleri mevcuttur. Bu sistemler bizim yapmayı düşünmeden yaptığımız otomatik hareketleri yaptırır. Göz kırpmak, nefes almak gibi. Bu sistemlerin dengesi bozulduğunda hastalık belirtileri ortaya çıkar, kalp çarpması, terleme, ishal bunlardan bazılarıdır. Oruç tutmak bu sempatik ve parasempatik sistem arasındaki dengeyi sağlamanın en etkili yöntemidir.
 • Tip2 şeker hastalıklarında şekerin azaltılmasında en etkili iki yol vardır. Bunlardan birisi düzenli spor yapmak diğeri de oruç tutmaktır. Oruçlu vücut pankreası dinlendirerek glikoz kullanmak yerine yağları ve keton cisimlerini kullanmaya zorlar.
 • Oruç tutmanın faydalarından biri de hipertansiyon ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemektir. Oruç esnasında böbrek su kaybını önleyebilmek için aşırı bir hızla çalışır. Aynı zamanda vücuttan tuz atılımı da devam etmektedir. Tansiyonun kontrol altına alınması su ve tuzun vücuttan atılması ile olur. Oruç tutmak ile tansiyon hastalarının ilaç kullanmalarını bile önleyebilir.
 • Oruç tutarak vicdani olarak kendisini rahat hisseder ve duygu durumunu yükseltir. Böylece beyinde endorfinlerin salınımını hızlandırır. Duyu durumunu yükselten kişi stres ve depresyonlara karşı daha güçlü hale gelir.
 • Oruç tutan kişilerin bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riski azalır. İnsanda ince bağırsak mukozası vücut için faydalı maddeleri içeri alırken büyük proteinleri, antijenleri ve daha büyük maddeleri filtreleyerek içeri sokmamaya çalışır. Bu olay zamanla mukoza yüzeyinde bozuklukların meydana gelmesini sağlar. Oruç döneminde sindirim sistemi fazla çalışmadığı için mukozalar dinlenerek filtre yapısı kendisini yenilemek için fırsat bulur.


  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.