KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Osiris Rex Gök Taşı Avında

Osiris Rex Gök Taşı Avında

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi tarafından yapılan yeni açıklamada gök taşı toplamak için yeni bir uzay aracının gönderildiği belirtildi.

Osiris Rex uzay aracı için uzun zamandan beri çalışmalar yaptığı bilinen NASA, bu aracı uzaya gönderdi. Bennu adı verilen bir göktaşı için uzaya fırlatılan Osiris Rex uzay aracı, yörüngeye girdikten sonra göktaşı toplamaya başlayacak. Konuyla ilgili hedef ise 2023 yılına kadar oldukça önemli veriler sunacak göktaşlarının toplanarak dünyaya ulaştırılması.

Yeni Bulgular Elde Edilebilir

Osiris Rex uzay aracı ile ilgili yapılan bu çalışma aynı zamanda NASA’da bir heyecan da yaratmış durumda. Bennu adı verilen asteroitten alınacak örnekler, yaşam izlerinin bulunmasını da sağlayabilir. Bu bakımdan göktaşlarından elde edilecek sonuçlar yeni bir dönüm noktası yaratacağı gibi yüksek bir maliyet getiren projenin de başarıya ulaşmasını sağlayacak. Elde edilen bilgilere göre Osiris Rex uzay aracının gönderilmesi ve çalışmalarını tamamlayarak dünyaya geri dönmesi için yaklaşık 800 milyon dolar gibi bir maliyet oluşmuş durumda.

Yolu Çok Uzun!

Osiris Rex uzay aracının gök taşına ulaşabilmesi adına önünde 650 milyon kilometrelik bir yol bulunuyor. Üstelik alınacak örnekler de oldukça küçük boyutlarda olacak. Yapılan açıklamalara göre Osiris Rex uzay aracı göktaşından 60 gram ile 2 kilo arasında değişecek bir kaya örneği alacak. Daha önce de benzer projeler geliştirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın