Osman Bölükbaşı 

Osman Bölükbaşı 

Osman Bölükbaşı 

(1911 – 2002)

Millet Partisi Eski Genel Başkanı

1913 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde bağlı Hasanlar Köyü’nde doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Türkiye’deki öğreniminden sonra, yüksek öğrenimini, Fransa’da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde yaptı.Buradan 1937 yılında mezun oldu. 1938 yılında Türkiye’ye dönerek Kandilli Rasathanesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1940’ta Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Yurda astronomi ve matematik öğretmeni olarak döndü. 1945 yılında siyasi hayata atıldı. Demokrat Parti’nin ileri gelenleri arasına girdi. Fakat bir yıl sonra Hikmet Bayur, Fevzi Çakmak ve DP muhalif grubundan olan öteki milletvekilleri ile DP’den istifa ederek 1946 yılında Millet Partisi’ni kurdu. Millet Partisi içinde güzel konuşmalarıyla ile ün yaptı. Hikmet Bayur’un genel başkanlığında görev aldı. 1950 Genel Seçimleri’nde Millet Partisi’nin tek milletvekili olarak Kırşehir’den TBMM’ye girdi. Millet Partisi laikliğe aykırı politika ürettiği gerekçesiyle 1953’te kapatıldı.

Bölükbaşı bunun üzerine Şubat 1954’te bir grup eski Millet Partisi üyesi ile birlikte Cumhuriyetçi Millet Partisi’ni kurdu. Bu partinin genel başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1954 Genel Seçimleri’nde bu ilin neredeyse bütün oylarını alarak (tulum yaparak) yeniden Kırşehir milletvekili seçilince, Demokrat Parti hükümeti Kırşehir’i ilçe yaptı ve Nevşehir’e bağladı. Kırşehir 3 yıl boyunca ilçe olarak kaldı. Bu dönemde hükümete sert eleştiriler yönelten Bölükbaşı da Temmuz 1957’de TBMM’ye hakaretten tutuklandı. Kırşehir, Haziran 1957’de yeniden il durumuna getirildi, ancak eski kazalarından Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş Nevşehir’de kaldı. Osman Bölükbaşı’nın köyü Hasanlar köyü de yeniden il olan Kırşehir’e bağlanmayarak Nevşehir’e bırakıldı. Bu durumda, Ekim 1957 Genel Seçimleri’nde Bölükbaşı, Cumhuriyetçi Millet Partisi’nden seçilen 4 milletvekilinin arasında yer aldı. Seçim günü hapiste olduğu için milletvekili yeminini Ankara Merkez Cezaevi 10. Koğuşu’nda mahkûmların önünde yaptı.

1958’de DP’ye karşı güçbirliği oluşturmak amacıyla CMP’nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin (CKMP) Genel Başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1959’da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

27 Mayıs Darbesi’nden sonra Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961), 1961 Genel Seçimleri’nden sonra koalisyon hükümetine katılmayı reddetti. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Haziran 1962’de, İsmet İnönü’nün kurduğu II. koalisyona katılınca, 28 milletvekiliyle birlikte partiden ayrılarak ikinci kez Millet Partisi’ni kurdu. Bölükbaşı bu partinin genel başkanlığına getirildi. Millet Partisi, Şubat 1965’te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı. Ancak Bölükbaşı, kabinede görev almadığı gibi hükümete açık eleştiriler de yöneltti.

Bölükbaşı, 1972’de Millet Partisi genel başkanlığından ayrıldı. Yerine eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural geçti. 9 Eylül 1973’te de, 1961’den itibaren Ankara’dan seçildiği milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekildi.

Emekli Büyükelçi ve eski MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı’nın babasıdır.

6 Şubat 2002 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın