DOLAR 17,9470 0.02%
EURO 18,4283 -0.62%
ALTIN 1.036,740,40
BITCOIN 430839-1,43%
Adana
30°

AZ BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Osteoblastoma nedir?
370 okunma

Osteoblastoma nedir?

ABONE OL
23 Eylül 2019 19:45
Osteoblastoma nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osteoblastoma, osteoid osteoma ile benzer patolojik görünümü olup daha büyük boyutta  bir lezyondur. Kemik tümörlerinin %1 ‘inden azını oluşturur.

Osteoblastoma nasıl bulgu verir?

Osteoblastomların en sık omurlarda görülür (%30-40 ı). Omurun arka kısmında yerleşim göstermektedir.yaklaşık %30- 40’ı omurga yerleşimlidir; çoğunlukla omurganın arka elemanlarında saptanır. Üst servikal bölgeden sakruma kadar tüm omurgada tutulum bildirilmiştir. Uzun kemiklerden femur ve tibia cisimleri de diğer sık yerleşim bölgesidir.

Omurga tutulumu, miyelopatik veya radiküler bulgularla, ilerleyici ağrılı skolyozla veya servikal omurgada tortikollis ile görülebilir. Omurga dışı yerleşimlerde ağrı, genelde en belirgin yakınmadır.

Tanı nasıl koyulur?

Tanı da muayene, radyolojik tetkiklerden faydalanılır. Kan biyokimyası normaldir. Radyografi de; iyi sınırlı, etrafı sklerotik ve kortikal kalınlaşmanın gösteren litik lezyon saptanır. Kesin tanı patolojik inceleme ile koyulur.

Patolojik inceleme de elde edilen bulgular nelerdir?

Osteoid osteoma benzer ancak genellikle 1,5 cm ‘den büyüktür.Lezyonun orta bölümü kırmızı renkli, yumuşak,gevrek kıvamlıdır.Kalsifiye olmuşsa kumlu izlenimi alınır.Kortikal kemik yıkılmış olabilir yada incelmiştir.Lezyonun merkezinde ikinci anevrizmal kistleri anımsatan kanamalı kistler görülebilir.
Ayrıca tanıda, Osteoid osteoma ,dev hücreli kemik tümörü ,anevrizmal kemik kisti ve osteoblastik osteosarkomlar dikkate alınmalıdır.

Osteoblastoma nasıl tedavi edilir?

Osteoblastom cerrahi olarak tedavi edilir. % 10-20 oranında tekrarlama riski vardır. Cerrahi eksizyona uygun olmayan yerlerdeki osteoblostomalar için radyoterapi veya kemoterapi kullanımı  bildirilmiştir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.