Osteoblastoma nedir?

Osteoblastoma nedir?

Osteoblastoma, osteoid osteoma ile benzer patolojik görünümü olup daha büyük boyutta  bir lezyondur. Kemik tümörlerinin %1 ‘inden azını oluşturur.

Osteoblastoma nasıl bulgu verir?

Osteoblastomların en sık omurlarda görülür (%30-40 ı). Omurun arka kısmında yerleşim göstermektedir.yaklaşık %30- 40’ı omurga yerleşimlidir; çoğunlukla omurganın arka elemanlarında saptanır. Üst servikal bölgeden sakruma kadar tüm omurgada tutulum bildirilmiştir. Uzun kemiklerden femur ve tibia cisimleri de diğer sık yerleşim bölgesidir.

Omurga tutulumu, miyelopatik veya radiküler bulgularla, ilerleyici ağrılı skolyozla veya servikal omurgada tortikollis ile görülebilir. Omurga dışı yerleşimlerde ağrı, genelde en belirgin yakınmadır.

Tanı nasıl koyulur?

Tanı da muayene, radyolojik tetkiklerden faydalanılır. Kan biyokimyası normaldir. Radyografi de; iyi sınırlı, etrafı sklerotik ve kortikal kalınlaşmanın gösteren litik lezyon saptanır. Kesin tanı patolojik inceleme ile koyulur.

Patolojik inceleme de elde edilen bulgular nelerdir?

Osteoid osteoma benzer ancak genellikle 1,5 cm ‘den büyüktür.Lezyonun orta bölümü kırmızı renkli, yumuşak,gevrek kıvamlıdır.Kalsifiye olmuşsa kumlu izlenimi alınır.Kortikal kemik yıkılmış olabilir yada incelmiştir.Lezyonun merkezinde ikinci anevrizmal kistleri anımsatan kanamalı kistler görülebilir.
Ayrıca tanıda, Osteoid osteoma ,dev hücreli kemik tümörü ,anevrizmal kemik kisti ve osteoblastik osteosarkomlar dikkate alınmalıdır.

Osteoblastoma nasıl tedavi edilir?

Osteoblastom cerrahi olarak tedavi edilir. % 10-20 oranında tekrarlama riski vardır. Cerrahi eksizyona uygun olmayan yerlerdeki osteoblostomalar için radyoterapi veya kemoterapi kullanımı  bildirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın