Otoritenizi kullanın!

Otoritenizi kullanın!

Otoritenizi kullanın!

Bağırmayı, saatlerce konuşmayı, doğru davranış rehberi hazırlamayı aklınızdan çıkarın. Kararlılığınızı bozmayın ve dominant anne rolüne bürünün.

Israr etme konusunda bazen çocuklardan daha başarısız olabiliyoruz. Her zaman her yerde çığlıklarını bastıracak cesaretimiz de olmuyor. Nerede, nasıl tepki vereceklerini kestirmekse imkansız! Birdenbire krize girmeleri, inatla bir şeyi tutturmaları da mümkün… Eğer siz tavrını kesin koyamayanlardansanız, yenilgiyi baştan kabul etmişsiniz demektir.

Yufka yürekli anneler daha duygusal oldukları için genellikle çocuklar üzerinde geleneksel disiplin kurallarını uygulamaya çalışırlar. Kurallar koysalar da istedikleri sonuca ulaşamazlar. Bu da, zamane çocuklarının istediklerini kabul ettirebildiği anlamına gelir.

Duymuyormuş gibi davranın
Sağır rolüne girip onu duymazdan gelin. Çocuklar dikkat çekmeye çalışırlar, dolayısıyla küçük yaramazlıklarına büyük tepkiler vermek onların bu davranışlarını pekiştirecektir. Onu duymamak bazen en etkili yollardan biri olabilir. Ağlamasına karşılık bir tepki göremeyince pes edecektir.

‘Barış’ dolu bir gün geçirin
Çocuğunuzun yaramazlıklarına karşı direniyor ve onu susturamayacağınız halde boşa kürek çekiyorsanız, çocuk dostu bir ortam oluşturun ve onun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu kez sessiz kalarak farklı bir davranış modeli sergileyin.

Seçim hakkı tanıyın
alternatif sunduğunuzda çocuklar, onların isteklerinin de dikkate alındığını hissederler. Çorap giymekte direnen çocuğunuza “Tozluk mu yoksa külotlu çorap mı?” diye sorduğunuzda hem onun tercihine saygı göstermiş olacak hem de amacınıza ulaşacaksınız. Ancak hedefe ulaşmak için sunduğunuz seçeneklere dikkat edin. “Kirli kıyafetlerini makineye at yoksa kirli tişörtü giymek zorunda kalırsın” gibi cümleler sizi istemediğiniz bir sona götürebilir. Başka bir açıdan bakıldığında ise çocuğun iyi olanı daha net görmesine yardımcı olabilirsiniz.

Konuşarak anlaşın
Olaylara daha duygusal bakan anneler, başarılı bir disiplin kurmak istediklerinde, durum ne kadar ciddi olsa da olumsuz halleri her zaman pozitife çevirmekten yanadır. Cezalandırmak yerine çözüm bulmaya odaklanarak onları suçlamaz ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olmazsınız. Beklenmedik bir durum olduğunda (oyuncaklarını dağıtması), yanlış olana takılmak yerine birlikte çözüm yoluna gidin. Sıcağı sıcağına problemi çözmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle, oyuncakların etrafa saçıldığı odayı gördüğünüzde hemen canınızı sıkmayın, sakinleşene kadar bir süre bekleyin ve ona da söz hakkı tanıyın.

Oynarken öğretin
Mızmızlanmasına veya bağırıp çağırmasına yol açacak bir durum varsa (oyuncağını paylaşamıyorsa ya da uyumak istemiyorsa), ona bu tavrının yanlış olduğunu anlatmak ve doğru davranışı göstermek için rol model olun. Bu şekilde üstü kapalı bir disiplin yaklaşımında bulunabilirsiniz. Ona kızarak daha ciddi tepkiler almak yerine, sessizce rolünüzü üstlenerek, gözlem ve anlama işini ona devretmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın