KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Özdiş: Mülkiye imamı hangi bakana hesap sordu?

Özdiş: Mülkiye imamı hangi bakana hesap sordu?

FETÖ yapılanmasıyla ilgili Başbakan’a önerge veren Özdiş:
Mülkiye imamı hangi bakana hesap sordu?

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, ‘ Genelkurmay Çatı İddianamesi’nde yer alan ‘Mülkiye İmamı’nın hangi İçişleri Bakanı’na hesap sorduğu Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasını istedi.

ANKARA / TBMM- Fethullahçı Terör Örgütü yapılanmasıyla ilgili hazırlanan Genel Kurmay Çatı İddianemesi’nde yer alan ‘Mülkiye İmamı’nın döneminin İçişleri Bakanı’na baskı yaptığı iddialarını CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş verdiği önerge ile Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

TÜRKİYE İMAMINA BAĞLI
Hazırlanan söz konusu iddianamede yer alan bilgilerin çok vahim ve mutlaka açıklanması gerektiğini belirten Milletvekili Özdiş, iddianameye göre, mülkiye imamanın doğrudan Türkiye imamına bağlı olarak faaliyet yürüttüğünü kaydetti. Bu yapının vali ve kaymakam atamaları ile bakanlıklar seviyesinde kadrolaşma çalışmalarını mülkiye imamı aracılığıyla yaptığının yine iddianamede yer aldığına vurgu yapan Özdiş, şunları ifade etti:

İLLEGAL FAALİYETLER
“İddianameye göre; Örgüt faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğü büyük illere ve finansal getirisi yüksek il ve ilçelere kamu personeli atamaya çalışmaktadır. Buralara yerleştirilecek üst düzey bürokratlar sayesinde her türlü illegal faaliyetler rahatlıkla yapılmaktadır.

BAKANA HESAP SORABİLME CÜRETİ
İçişleri bakanı üzerinde nüfuz kullanan Örgüt, kaymakam seçimi ve tayinleri ile valiler kararnamelerinde özellikle etkili olmuş, Örgüt dışından seçilen bir iki kaymakamın neden alındığının hesabını, Bakana sormaya cüret edecek hale gelmiştir. Ancak mülkiyede uzun zamandır Örgütlenme tamamlandığı için mülkiye imamlığı mahrem hizmetler sınıfından çıkarılmıştır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi: Mayıs-Haziran dönemi

BAŞBAKAN YILDIRIM’A SORULAR
Kasım 2002’den 17/25 Aralık sürecine kadar olan AKP iktidarının İçişleri Bakanlarının sırasıyla Abdülkadir Aksu (2002-2007), Beşir Atalay (2007-2011), Osman Güneş (2007 ve 2011 seçim dönemlerinde), İdris Naim Şahin (2011-2013), Muammer Güler (Ocak 2013-Aralık 2013) olduğunu belirten Özdiş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı önergede şu soruları yöneltti:

1-)Söz konusu iddianamede söylendiği üzere FETÖ, İçişleri Bakanlarına hesap sorabilecek şekilde Mülkiye üzerinde etkilidir. Bahsedilen İçişleri Bakanının hangisi olduğu araştırılmış mıdır?

2-)2002’den bu yana AKP iktidarında İçişleri Bakanlığı yapmış, yukarıda da isimleri bulunan bulunan kişilerin bu konuda ifadelerine başvurulmuş mudur?

3-)15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası OHAL ve çıkarttığınız KHK’lar neticesinde İçişleri Bakanlığı’nın FETÖ’den temizlendiğini düşünüyor musunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın