Özkök ün 2 yıl 8 ay hapsi istendi

Özkök ün 2 yıl 8 ay hapsi istendi

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök hakkında, bir yazısında AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’ya “hakaret” ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Ertuğrul Özkök’e hakaret ve iftira davası

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, müşteki Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından, 25 Temmuz 2015 tarihli Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök imzalı “Vur emrini kim verdi” başlıklı köşe yazısında müvekkiline yönelik “hakaret” ve “iftira” suçlarının işlendiğiyle ilgili şikayette bulunulduğu belirtildi.

4 ay içinde karara bağlanacak

Eser sahibinin ya da sorumlu yazı işleri müdürünün savunma hakkını kullanmadıkları aktarılan iddianamede, Basın Kanunu uyarınca eser sahibinin kimlik bilgileri mevcut olduğundan hakkında soruşturma yapılması ve evrakın 4 ay süre içinde bir karara bağlanması gerektiği bildirildi.

İddianamede, basın mensuplarınca yazılan yazı ve haberlerin kamuoyunda bir etki meydana getirmesinin tabi olduğu, bu etkinin yazar lehinde ve aleyhinde olabileceği gibi yazılan yazı hususunda eleştirel görüş ve düşünce açıklamalarının da lehe yapılan görüş, düşünce açıklamasında olduğu gibi olgunlukla ve saygıyla karşılanmasının demokratik bir tutum olacağı ifade edildi.

“Küçültücü sözlerin kullanılmaması gerekir”

Basın özgürlüğünün de tüm özgürlükler gibi başkalarının kişilik haklarına aykırı şekilde kullanılamayacağının açık olduğuna işaret edilen iddianamede, “Basın yolu ile işlenen suçlarda hukuka uygunluk nedenini oluşturan hakların kabulü için, açıklama, eleştiri veya değer yargısı biçimindeki bilginin gerçek ve güncel olması, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararının bulunması, açıklanış şekli ile konusu arasında düşünsel bir bağ bulunması, açıklamada küçültücü sözlerin kullanılmaması gerekir. Bu unsurlardan birinin dahi gerçekleşmemesi haber verme ve eleştiri hakkını ortadan kaldırır ve fiili hukuka aykırı kılar” değerlendirmesi yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bloomberg’den Türkiye yorumu: Bölgesel resetleme gündemde

Ertuğrul Özkök’ün 25 Temmuz 2015 tarihli yazısı

İddianamede, Hürriyet gazetesinin 25 Temmuz 2015 tarihli nüshasında yayınlanan yazının “iftira” suçunun yasal unsurlarını oluşturmadığı ancak “hakaret” suçu yönünden değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Soruşturmaya konu yazıdaki ifadelerin Soylu’yu kamuoyu ve toplum önünde küçük düşüren, şeref, onur ve saygınlığını zedeleyen nitelikte olduğu anlatılan iddianamede, “hakaret” suçunun yasal unsurlarının oluştuğu kanaatine varıldığı bildirildi.

Özkök’ün 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapsi istendi

İddianamede, şüpheli Ertuğrul Özkök’ün “basın yoluyla hakaret” suçundan 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Davanın duruşması, ilerleyen günlerde Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İSTANBUL/AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın