DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Pablo Picasso

Pablo Picasso

ABONE OL
29 Mayıs 2015 21:14
Pablo Picasso
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Stil – Klasik Modern

İspanyol ressam Pablo Ruzi Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), hiç şüphesiz 20. yüzyılın en kayda değer sanat adamlarından biridir. Bu arada tam ismi Pablo (or El Pablito) Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Blasco y Picasso López’dir ki burada susmayı tercih ediyoruz.İspanya’nın Malaga bölgesinde doğan Picasso, Georges Braque ile birlikte Kübizm’in öncüsü sayılıyor. Sanatçıyım diyen herkesin bir şekilde resim yapabilmesi gerektiğine inanıyor.
Öncelikle bir ressam; ancak seramik çalışmaları ve bronz heykelleri var, kolajlar yapmış, şiirler bile yazmış. Resimlerinden birkaçı dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında. 4 Mayıs 2004’te “Garçon a la Pipe” isimli eseri 104 milyon dolara Sotheby’s’de satılmış.
Picasso, Madrid’deki Royal Academy’de sadece bir sene akademik eğitim görmüş. Buna rağmen plastik sanatlarda çok üstün bir başarı sergilediğine kimsenin itirazı olmayacaktır sanırız. Doğal yetenek dedikleri bu olsa gerek.
Picasso’nun babası José Ruiz y Blasco da ressam ve sanat eğitmeni imiş. Zaten Picasso sanatın temel ilkelerini ondan öğrenmiş doğal olarak: figür çizme, yağlıboya…
Barcelona’da bulunan Picasso Müzesi’nde sanatçının erken dönem çalışmalarından pek çok parça sergilenir. İspanya’da yaşarken yakın arkadaşı Jaime Sabartés onun pek çok çalışmasını saklamış. Uzun yıllar boyunca asistanı da pek çok çalışmasını biriktirmiş. Bunlar daha sonra örneklerini fazla göremeyeceğimiz klasik tarzda çalışmalarmış daha çok.
Picasso hayatı boyunca savaşa karşı olmuş ama hep de savaşla yaşamak zorunda kalmıştır. İspanya Halk Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları boyunca ülkenin çeşitli yerlerinde savaşa karşı çıkarak dolaşır.
Gençlik yıllarında Barcelona’ya, oradan da Paris’e giden sanatçı, Edouard Manet, Gustave Courbet ve Henri de Toulouse-Lautrec’nin işlerinden çok etkilenir.1899 ve 1904 yılları arasında İspanya ve Paris arasında mekik dokurken kendi kimliğini oturtmaya çalışır. Arayışlara girer, denemeler yapar. Kübizm kapsamına giren işler yapmaya başlamadan önce pek çok başka resim akımı onu etkiler; özellikle realizm ve karikatür sanatı.
Bu dönemde yaptığı işlere örnek olarak “Self-portrait with Uncombed Hair”(1896), “Lola, the Artist’s Sister”(1899-1900) ve “Child with a Dove”(1901) verilebilir.

Sanat yaşamının ilk yıllarında Picasso’nun işleri Mavi ve Kırmızı Dönem çalışmaları olarak iki başlıkta toplanır. 1901 – 1904 yılları arasını kapsayan “Mavi Periyod”da, mavi ağırlıklı zemin üzerinde sokak serserileri ve dilencileri resmeder. Bu dönem aynı zamanda ilk heykellerini yaptığı dönemdir.

Bu periyodun en öne çıkan çalışması bugün Cleveland’s Museum of Art’ta sergilenen “La Vie” (1903)’dir. Bu döneme ait başka örnekler: “Woman with a Crow”(1903) ve “Le Gourmet” (1901).

“Kırmızı Periyod” 1904 yılında başlar. Picasso’nun paletindeki renkler kızıla çalar artık. Sirk insanları, palyaçolar yeni kahramanlarıdır. Dönemin en önemli eserlerinden biri, Washington’daki the National Gallery’de sergilenen “Family of Saltimbanques”(1905)’tir. Diğer bazı dönem çalışmaları: “Lady with a Fan”(1905), “Harlequin Family”(1905), “Woman with Loaves”(1906).

Sanatçının 1905 yılından itibaren çalışmaları klasik bir hava kazanmaya başlar. Aynı dönemde yaşayan Henri Matisse’den ve Henri Rousseau’dan çok etkilendiği gözlenir. Rousseau, eski Mısır dönemi çalışmalarını yansıtan resimler yapan bir ressamdır. En ünlü eseri New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen “Sleeping Gypsy”e bir bakarsanız ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Yavaş yavaş Picasso’nun Kübizm yolculuğu başlamıştır bu arada. Bu dönem, Picasso’nun resimlerini sadece çok yakın dostlarından başka kimselere göstermediği dönemdir. Ta ki ilk Kübist resimlerini tamamlayana kadar durumbu şekilde devam eder. Düz alanda üç boyutlu formları birbirinin üzerine gelecek şekilde kullanmaya, insan anatomisini göründüğünden farklı işlemeye başlar. Bu sade tanım, akımı da tanımlamak için en basit yoldur. Yakın arkadaşı Georges Braque ile birlikte Kübizm akımını başlattıkları için ilk dönemlerde eserlerini birbirinden ayırmak zordur.

Dönemin en ayırdedici çalışmalarından bazıları: “Glass Vessels”(1906), “Composition with Skull”(1908), “House in a Garden”(1908), “Woman with a Mandolin” (1909).

1910 yılından itibaren Picasso ve Braque Kübizm akımını yeni bir boyuta taşımaya başlarlar. İlk aşama “Analitik Kübizm” olarak bilinir: objeler parçalarına ayrılmaktadır. Burada amaç objeyi taklit etmekten çok onun gerçeğini yansıtmaktır. Dönemin önemli eserlerine bakarak dediğimiz daha iyi anlaşılabilir: “The Guitar Player”(1910), “Portrait of Ambroise Vollard”(1910), “Accordionist”(1911), “Aficionado”(1912).

1912 yılında, Picasso ve Braque Kübizm akımının bir başka basamağına geçmişlerdir: “Sentetik Kübizm”. Gerçek dünyayı tuvale aktarmak anlamında uç nokta diyebileceğimiz bu basamakta, küçük parçalar önemli yer tutar. Hangi resimlere bakarak konuyu anlayabiliriz diyenler için: “Guitar and Violin”(1912), “Glass and Bottle of Suze”(1912), “Clarinet and Violin”(1913),

The Italian Girl”(1917).

Picasso ve Braque ortaklığı I. Dünya Savaşı zamanında sona erer. Savaştan sonra Picasso toplumdaki çözülmeyi ve teknolojik terörün yarattığı dehşeti resmetmeyi seçer ve klasik tarza geri dönüş yapar.

30’lu yıllarda ise Sürrealist akımdan etkilendiğini görürüz. Savaş yıllarının en önemli Picasso çalışmalarından bazıları “Girl Reading at a Table”(1934) ve “Mother and Son”(1938)’dır.

30’lu yılların sonlarında Picasso artık zamanının belki de en tanınan ressamıdır. İşte bu dönemde yapmış olduğu “Guernica”(1937) muhtemelen Picasso’nun en ünlü eseridir. İspanya İç Savaşı sırasındaki Alman bombardımanını
embolize ettiği bu büyük tablo, savaşın insanlık dışı, umutsuz ve alçakça tarafını yansıtır. Uzun yıllar New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’nde asılı durmuştur. Çünkü Picasso İspanya’ya demokrasi olması gerektiği şekliyle uygulanmadan tablosunun da doğduğu ülkeye sokulmasına karşı çıkmıştır.

Tablo ancak 1981 yılında kendi topraklarına geri dönerek Cason del Buen Retiro’da sergilenmeye başlar. Madrid’de 1992 yılında Reina Sofia Museum açıldığında ise “Guernica” bu büyük müzenin en önemli parçası olarak şimdiki yerini alır.

Picasso’nun bu dönemde çalıştığı en önemli resimlerden bazıları: “Woman-Flower”(1946), “Portrait de Sylvette”(1954), “Don Quixote”(1955).
Yaşamının son 20 yılı, Picasso’nun kariyerinin en üretken yıllarıdır. O kadar ki bazı eserlerinin bir tek günde ortaya çıktığı anlaşılıyor. Bu dönemin en önemli eserlerinden bazıları: “Jacqueline in the Studio” (1956), “Musketeer”(1968), “Self-prtrait”(1972).

Picasso’nun dört çocuğu olmuş: Paul, Maya, Claude ve Paloma. Her çocuğun içinde bir sanatçı olduğunu, önemli olanın büyüdükçe bu tarafımızı koruyabilmek olduğunu söylemiş Picasso.Anlaşması çok zor bir insan olduğu söylenen sanatçının hayatını yansıtan “Surviving Picasso” isimli filmde Anthony Hopkins başroldeydi. Portresini çeken Ara Güler’e bir resmini hediye ettiği söylenir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.