Parada Tutumluluk

Parada Tutumluluk

Tutumlu Olmak
ZAMANDA TUTUMLULUK
ENERJİDE TUTUMLULUK
DİĞER TÜKETİM MADDELERİNDE TUTUMLULUK

PARADA TUTUMLULUK

Para ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir araçtır. Paralarımızı harcarken tutumlu olmalıyız. İhtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra kalan paramızı biriktirmeliyiz. Harçlıklarımızı ihtiyaçlarımız için harcamalıyız gereksiz yere harcama yapmamalıyız. Acil ihtiyaçlarımız çıkabilir, güç duruma düşebiliriz. Bu yüzden para biriktirmeliyiz. Biriktirdiğimiz parayı ihtiyaçlarımıza göre harcamalıyız.

ZAMandA TUTUMLULUK

Bir günümüzü planlayıp hangi saatte ne yapacağımızı belirlemeli, zamanımızı bilinçli kullanmalıyız. Zamanda savurganlık yapmamalıyız.
Hangi saatte ders çalışacağımızı, dinleneceğimizi, oynayacağımızı planlamalıyız. Böylece her işimizi rahatlıkla yapabiliriz

Geçen zaman geri gelmez.
İnsan yaşamında zaman çok
önemlidir.
diyerek zamanın önemini belirtmişlerdir. Zamanımızı çok iyi kullanmalıyız. Boş yere zaman harcamamalıyız.

ENERJİDE TUTUMLULUK

Yaşamımızda birçok enerjiden yararlanmaktayız. Bunların en önemlisi ve temiz olanı elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisi akarsular üzerinde yapılan barajlardan sağlanır. Odun, kömür, doğalgaz gibi maddelerden de enerji elde edilmektedir.

Enerjinin elde edilmesi oldukça güçtür. Emek ve para ister. Ayrıca odun, kömür, doğalgaz gibi kaynakların doğada miktarı sınırlıdır. Bu nedenle enerjileri bilinçli kullanmalıyız. Gereksiz yere elektrik, odun, kömür, doğalgaz tüketmemeliyiz. İşimiz bitince elektrik lambalarını söndürmeliyiz. Paramızın boşa gitmesini önlemeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın