Paralel evrenin izi bulundu

Paralel evrenin izi bulundu

1957’den beri Kuantum mekaniğinde paralel evren fikri mevcut. Çoklu evren teorisine göre, 93 milyar ışık yılı genişliğinde olan evrenimiz, çoklu evrenin çok küçük bir kısmına tekabül ediyor yani içinde yaşadığımız evren büyük bir alanın sadece ufak bir parçası.

Bazı bilim insanları kuantum biliminin temeline dayanarak paralel evrenlerin var olduğunu ve birbirleriyle etkileşim halinde olabileceklerini gösteren radikal bir teori ortaya atmışlardı. Çoklu evrenler teorisine göre yeni evrenlerde pek çok olasılık mevcut. Üstelik bu olasılıklar bizim evrenimizi de etkilemiş olabilir.

Paralel evrenin izine rastlandı

Tüm bu bilimsel tartışmalar, yeni açıklanan bir duyuru ile zirveye ulaştı. Açıklama, Big Bang’i inceleyen astrofizikçi Ranga-Ram Chary’den geldi. Chary, paralel evrenlerin izine rastlamış olabileceğini duyurdu.

Chary, Big Bang’den 100 bin yıl sonrasını incelediğinde parlak noktalar saptadığını, bu noktaların bizim evrenimiz ile çarpışan paralel evrenler olabileceğini iddia etti. Üstelik Chary’e göre, paralel evrenlerde sadece tarih çizgisi değil fizik kuralları bile farklı olabilir.

New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, içinde yaşadığımız evren tek olmayabilir. Başka bir deyişle yüzlerce alternatif evrenden biri olan evrenimiz çok daha büyük bir boşluğun içinde yer alıyor olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) çalışanı Chary, teorisinin çok yeni olduğunu kabul etmek ile birlikte söz konusu iddianın pek çok kanıta ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın