DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Parlamenterler Derneği’nden Arap Dünyasına ‘Kudüs çağrısı’
56 okunma

Parlamenterler Derneği’nden Arap Dünyasına ‘Kudüs çağrısı’

ABONE OL
13 Aralık 2017 15:32
Parlamenterler Derneği’nden Arap Dünyasına ‘Kudüs çağrısı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Parlamenterler Derneği Yönetim Kurulu “Kudüs Fatihi Selahaddin EYYUBİ’nin sandukasını edepsizce tekmeleyerek “Kalk Selahaddin biz yine geldik” diyen ALLENBY utanmazlığına, İsrail zorbalığına bir ders vermek istiyorsak mutlaka birlik olmak ve birlikte hareket etmek zorundayız.” açıklamasında bulundu.

ANKARA – Parlamenterler Derneği, Kudüs’e yönelik baskı ve zulmün son bulması için Arap Dünyasına yaptığı çağrıda “İsrail zorbalığına bir ders vermek istiyorsak mutlaka birlik olmak ve birlikte hareket etmek zorundayız.” dedi.

Parlamenterler Deneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, İsrail’in işgal altında tuttuğu Kudüs’ü ABD’nin desteğiyle ‘Fiili başkent’e dönüştürme çabasını sert dille kınadı. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin övgüye değer bir kararlılık ortaya koyduğu belirtilen açıklamada “Devletimiz ve Milletimiz bu konuda en ufak bir fikir ayrılığına düşmeden üzerine düşen bütün sorumlulukları yüz akıyla yerine getirmiştir, getirmeye de devam etmektedir.” ifadesine yer verildi.

BM KARARLARINA UYULMALI
Açıklamada, “İsrail’in hak hukuk tanımazlığına derhal son verilerek BM Kararlarına uyması, uymasa da uluslararası toplumca buna zorlanmalıdır. BM’nin 181 Sayılı Kararında Kudüs’ün ‘Corpus separatum’, yani ‘Özel bir uluslararası rejime tabi olması” gerektiği belirtmiştir. Bu karar kabul edebileceğimiz bir karar olmasa da en azından Küdüs’de İsrail’in haksız hegemonya kurmasına mani bir karardır ve bu karardan geriye asla dönülmemelidir.” denildi.

ARAP DÜNYASINA “BİRLİK’ ÇAĞRISI
Özelde Arap Dünyasının, genelde tüm Müslüman ülkelerin ortaya koyacağı ortak tavırların önemine vurgu yapılan açıklamada şöyle devam edildi:

“İsrail’in hak hukuk tanımaz, zulmü arşa ulaşmış zorbalığının bir an evvel son bulması için sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve necip Milletimizin tepkisi yeterli görülmemelidir. Öncelikle Müslüman ülkelerin en azından temel müştereklerde birlik olması, tüm dünyaya hep birlikte haykırması gerekir. Bu süreçte, kardeş Arap halklarına olmasa da, Arap Devletlerine sitem etmek hakkımızdır. Bugüne kadar Arap Dünyasından Kudüs konusunda beklediğimiz birliği, ilgi ve desteği göremedik. Bu dağınık görüntü devam ettiği müddetçe katiller, zalimler, caniler daha da cesaretlenecektir. Mesele sen veya ben meselesi değildir. Mesele hak hukuk tanımaz bir cinayet şebekesinin devlet kisvesi altında, etkisi kıyamete kadar sürebilecek fitne tohumlarını ekme meselesidir. Hep birlikte bu fitne tohumlarının ekilmesine asla müsaade etmemeliyiz. Kudüs Fatihi Selahaddin EYYUBİ’nin sandukasını edepsizce tekmeleyerek “Kalk Selahaddin biz yine geldik” diyen ALLENBY utanmazlığına, İsrail zorbalığına bir ders vermek istiyorsak mutlaka birlik olmak ve birlikte hareket etmek zorundayız.”

İSRAİL’İ LANETLİYORUZ
Parlamenterler Derneği; İsrail’in hak ve hukuktan yoksun tek taraflı KUDÜS’Ü İŞGAL planı demek olan başkan ilanını tanımamaktadır. İsrail’i yaptığı insanlık dışı zulüm ve gaddarlıklar dolayısıyla lanetlemektedir. Bu konuda İslam Ülkelerini Türkiye Cumhuriyeti Devletinin girişimlerine destek olmaya davet etmektedir.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.