DOLAR 17,2350 1.48%
EURO 17,5800 0.56%
ALTIN 976,461,43
BITCOIN 3468523,61%
Adana
31°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Pazar: “Rahmet Geceniz Mübarek Olsun”
62 okunma

Pazar: “Rahmet Geceniz Mübarek Olsun”

ABONE OL
30 Nisan 2018 07:59
Pazar: “Rahmet Geceniz Mübarek Olsun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yesevi Ocakları Genel Başkan Yardımcısı ve Çalışan-sen Konfederasyonu Sendikası Adana Seyhan Şube Başkanı Nurullah Pazar Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Pazar mesajında şunları söyledi;

Her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece Berat gecesidir. Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelmektedir. Berat kelimesinin aslı ”Berâettir.” Beraat sözlükte, ”bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir.Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve inanan müminlerin Rabbimize karşı dua ederek günahlarının affolunmasına vesile olması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de “Rahmet gecesi” gibi adlar da verilmiştir.Berat Kandili Yüce dinimiz İslam da çok önemli bir gecedir. Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet ile geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Bu geceyi ganimet bilmeli,gündüzü mümkünse oruç tutularak geçirilmeli, elimizde olmayan sebeplerden ötürü kılamadığımız namazlarımız varsa bunların kazası kılınmalı,aynı zamanda nafile namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okuyarak ellerimizi semaya doğru açıp Yüce Rabbimizden özellikle şu günler de tüm İslam Alemi ve ülkemizin birlik,beraberlik ve kardeşliğinin daim olması için dua edilmelidir diyen Başkan Nurullah Pazar sözlerini şöyle sürdürdü; Berat Kandili, Allahü Tealanın daha fazla rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat daha fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir. Bu gecede, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün nimetlere şükretmeli, yapılan hatâlar ve günâhlar için de tevbe istiğfar edilmelidir.O gece ( Berat Gecesi ) için Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim. Derdine çare bulmak isteyen yok mu,derdine derman olayım,ona sıhhat, afiyet vereyim,kulum ne isterse ve ne dilerse yerine getireyim.” Bu mübarek gecenın rahmeti ve mağfireti sabaha kadar devam eder.Böylesine mübarek bir gecenin değeri ve kıymeti iyi bilinmeli,her daim Rabbimize şükür edilmeli ve inanan müminler olarak Rabbimiz tarafından hidayet ve kurtuluşumuza vesile olabilecek bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.Bu duygu ve düşüncelerle Mübarek Berat Kandilimizin Hz. Muhammed’in sevgisi etrafında birleşmeye, ülkemizin ve İslam aleminin birliğine, beraberliğine,ülkemizde ve İslam aleminde yaşanan sorunların aşılmasına, kardeşlik ve merhamet duygularının güçlenmesine vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz eder, tüm İslâm âleminin Berat Kandilini bir kez daha tebrik ederim.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.