Pazının Faydaları

Pazının Faydaları

Pazının Faydaları

Pazının Faydaları, Ne güzel yeşilliktir o! Her derde deva o! Doğanın izlerini taşıyan lezzetli ve besleyici içeriğiyle yaratılmış olan her şeyde bir anlamı ve önemi olduğu gibi insanlık tarihinde çok önemli bir yere sahipti. İnsan sağlığına ne kadar faydalı sebzelerden biri pazıdır. Bu sebze kırlarda kendiliğinden yetişen yada bahçelerde yetiştirilen bu otsu bitki, hem çiğ yenilebilen, hem de pişirildiğinde tadı daha da güzelleşen bol vitaminli bir sebzedir. Pazının içerdiği bol vitamin ve kalsiyum özelliği ile birçok sağlık sorunlarına iyi geliyor. Demir ve diğer besin öğelerini de bulunduran pazı, yaşlılık belirtileri beslenme yönünde çok önemlidir. Pazıda bulunan demir, vücut dokularına faydalıdır, tok tutucu özelliği ile besleyici bir kış sebzesidir.

Pazının yaprakları bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk durumlarında çok iyi bir ilaç olarak görev yapar. Yaz aylarında daha formda ve zinde tutar. En önemlisi hamilelik döneminde yenmesi doğacak çocuğun omurga açıklığı denilen riskini azaltır ve yumuşaklık verir. Anne adayları için onu iyice pişirin ve ondan yiyin. Yani daha sağlıklı bir vücutla hazırlanmak demektir. Pazıda demir emilimini yükselten C vitamini bulunur, saç dökülmesini önler, vücudu zehirli ağır metallerden korur. Pazının magnezyum, potasyum, kalsiyum barındıran kalbi koruyan mineralleri taşır. Haşlanan yaprakları ile kabızlığı gidermek için kullanılır

Pazının Faydaları

Aynı zamanda iyi bir hücre yenileyicidir. Tedavisi yönünde önerilmiş ve deneylerle de faydası kanıtlanmıştır.Pazının Faydaları;

  • Pazı lif açısından kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  • Pazı adet kanını düzenler. Adet kanı söktürücüdür.
  • Pazı idrar yollarındaki yanma şikayetlerine faydalıdır.
  • Pazı şeker hastalığı ve vereme karşı korur.
  • Pazı kan şekerini düzenler ve iştah açıcıdır.
  • Pazı sinir sistemini korur ve beyne iyi gelir.
  • Pazı öksürük için faydalıdır. Gözleri korur.
  • Pazı vücut yorgunluğuna karşı direnç sağlar.
  • Pazı kan yapıcıdır ve kansızlığı önler.
  • Pazı kabızlık sorunu yaşayanlara fayda sağlar.

Kullanım Şekli; Pazının kökleri, sapları ve yaprakları pazı yemeği, dolması ve salatası yapılarak kullanılır. Pazı pişirilerek dolması da yapıldığı gibi kıymalısı da pişirilir. Pazının yaprakları salata gibi yenirse iştahı açar, yemeyi hazmettirir, “böbrek-mesane-dalak” ağrılarını giderir.

Tedavi Amaçla; Haşlaması yapılırsa deri hastalıklarına, yanıklara, kan çıbanlarına, şişlik ve basur memeleri üzerine konursa tedavide faydalı olur. Lapası da yapılırsa basur memelerini tedavi eder. Balla karıştırılırsa deri üzerinde saç çıkmayan yere sürülürse faydalı olur. Şifa olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın