Petrol fiyatında dünyada birinciyiz

Petrol fiyatında dünyada birinciyiz

Petrol fiyatında dünyada birinciyiz

Dünyanın en pahalı akaryakıtı ülkemizde satılıyor, araştırmalara bakılırsa. İşin ilginci Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen gelir bizdekinin 3-5 yada 9 katı neredeyse, ama akaryakıtı bizden ucuza satıyorlar. Mecliste bu konu tartışılmaya başlandığı zamanda bir sonuç çıkmıyor, muhalefet halkın tribünlerine oynuyor, iktidar ise aldığı emirler doğrultusunda sözde İMF anlaşmalarının kurallarına uyuyor. Ancak gerçek manada kimse vatandaşı düşündüğü için mazotu tartışmıyor. Son dönemlerde mazotun fiyatı % 20 oranında arttı ve halk isyan ediyor. Özellikle mazot kullanan işçi kesimi özellikle nakliyeciler ve kamyoncular bu durumdan en fazla mağdur olan kesimlerin başında geliyor. İktidar heşeyi bitirdi, hayvancılık, tarım, nakliyecilik hiçbiri artık eskisi gibi canlı değil bitmiş durumda. Zaten kazanç elde edemeyen mazot kullanıcıları, mazot fiyatlarının artmasıyla daha zor günler geçiriyor.

Geçtiğimiz iki gün kamyoncu vatandaşlarımızın sıkıntılarını gazetemizden dile getirdik. Nakliye işi ile uğraşan vatandaşlarımızın da en çok şikayet ettiği nokta mazot fiyatları oldu. İktidar ve muhalefet tartışmaya dursun, halk bu mazot fiyatlarının altında ezilir hale geldi. Hemen yanı başımızda komşumuz Yunanistan’ da benzin ve mazot fiyatı bizim ülkemizdeki benzin ve mazot fiyatının yarısı kadar. Onlarda bizim gibi ithal ediyorlar. Ancak bizdeki fiyatın yarı fiyatına satıyorlar. Geçen yılın aralık ayı başından bu yana toplamda yüzde 18.4’ü bulan peş peşe fiyat artışları, Türkiye’de motorin ile kurşunsuz benzin arasındaki fiyat farkını kapattı. Ucuz olduğu için özellikle tercih edilen mazotun Türkiye’deki litre fiyatı geçen günkü son zamla 2.34 dolara yükseldi. Böylece Türkiye’de fiyat Avrupa ülkelerinin normal benzin fiyatının bile üzerine çıktı.

Türkiye, litresi 2.34 dolar olan Eurodizel fiyatı, Avrupa’da sadece Hollanda ve kıl payı Belçika’daki kurşunsuz benzin fiyatından daha ucuz görünüyor. Hollanda’da halen kurşunsuz benzin 2.43 dolar, Belçika’da ise Türkiye’deki motorinin sadece 0.02 dolar üzerinde olmak üzere 2.36 dolar seviyesinde bulunuyor. TÜRKİYE’DE kurşunsuz benzinle mazot arasındaki fiyat farkı geçen yılın aralık ayından bu yana hızla kapandı. 2008 başından beri kurşunsuz benzinin fiyatı 6 kez, mazotun fiyatı ise 7 kez artış gösterdi. Artış oranı kurşunsuz benzinde yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, dizelde bu oran yüzde 18.47’yi buldu. Kurşunsuz benzin ile dizel arasındaki fark halen 0.30 dolara yani yüzde 12.8’e kadar inmiş durumda. Avrupa ülkelerinde de motorin ile kurşunsuz benzin arasında çok büyük fiyat farkları bulunmuyor. Hatta İngiltere, İtalya gibi bazı ülkelerde motorin fiyatı daha yüksek.

Bu hükümetin dış politikası yüzünden, bir çok konuda ekonomik olarak zarara uğruyoruz. Mazot ve benzin fiyatı birbirine yaklaştı buna dur diyen önlem alan kimse yok. Halk isyan ediyor, özellikle nakliyecilikle uğraşan kesim ateş püskürüyor, zaten nakliyeciliğin bitirildiği bu dönemde insanlar hiçbir gelir elde edemezken birde mazot fiyatlarının sık sık zam görmesi insanları çileden çıkardı. Halk bu konuda mağdur, seçimden önce herkes konuşuyor bu konuları, hatta mazot 1 YTL olacak diye söz verenler bile oldu. Ama her şeye rağmen mazot fiyatı artmaya devam ediyor. Bu gidişle mağdur olan halk çareyi eylem ve iş bırakma gibi tepkilerle vermeye çalışacak. Tabiî ki bu ülke yararına hiçbir katkısı olmayan tam tersine zararı olan bir durum.

Halkla masaya oturmayı bilen bir hükümet ancak ve ancak bu işi çözebilir. IMF ile AB ile değil kendi halkıyla masaya oturup samimi bir şekilde çözüm arayan bir iktidar olması gerekir bu ve bir çok sorunun halledilebilmesi için. Mazot fiyatlar daha ne kadar artacak bilemiyoruz, ancak halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadığına inanıyorum. Bu halkı daha fazla zorlamayın, çeşitli oyunlarla mağdur boyasına boyanmış olabilirsiniz, ancak halk kendi mağdurluğunu hissettiği zaman hiç acımıyor haberiniz olsun, bir zamanlar Türkiye’ye hükmeden partilerin şuanda tabelalarını bile göremediğimiz gibi aynı sonu yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın