DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 307327-0,56%
Adana
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pilatesin hamilelere faydaları – Hamile ‘pilates’i

Pilatesin hamilelere faydaları – Hamile ‘pilates’i

ABONE OL
31 Mayıs 2015 21:39
Pilatesin hamilelere faydaları – Hamile ‘pilates’i
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pilatesin, hamileleri doğuma hazırlayan, doğumu kolaylaştıran ve doğum sonrası iyileşmeyi hızlandıran bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Normal pilatesteki amaçlar gebeler için de hedeflenmiş ancak daha korunaklı pozisyonlardır. Solunum, koordinasyon ve gevşeme egzersizleri ön plandadır. Yine met, top, lastik, yastık gibi materyallerden yararlanılır. Ancak hamilenin çalışacağı ortam kesinlikle serin olmalı, oldukça doğal ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Hamilelik döneminde yapılan tüm egzersizler pozitif etki gösterir. Amaç da zaten iyi bir fonksiyonel seviye yakalamak ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Gebelik sürecinde pilates yapanlar, bu süreçte daha sosyal hisseder ve buna bağlı olarak bu kişilerin özgüvenleri gelişir.

Hamilelikte pilatese ne zaman başlanır?

Pilatese başlama zamanı, hamilelik öğrenilir öğrenilmez ve hamileliğin her dönemidir. Gebelik süreci eşit zaman aralıklı üç dönem olarak ele alınır ve her döneme göre amaçlar, pozisyonlar, yardımcı materyaller belirlenir.

Tabii program gebenin özel sağlık durumu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu program doğuma kadar devam eden süreçtir. Yoğunluk doğuma yakın azaltılır, solunum ve relaksasyon (gevşeme) pozisyonlarına ağırlık verilir. Hamilenin psikolojik olarak doğuma hazırlanması desteklenir.

Eğer gebenin ciddi sağlık sorunları varsa doktorla sürekli iletişim kurularak pilatese daha kontrollü devam edilir ya da programa son verilir. Egzersizlerin haftada üç gün yapılması yeterlidir. Önce 15 dakika ile başlanır daha sonra egzersiz süresi artırılır.

Pilatesin hamilelere faydaları:
Pilates, kardiovasküler sistemin devamlılığını sağlar.
Solunum farkındalığını ve kontrolü artırır.
Vücut farkındalığını devam ettirir. Yani duruş, yürüyüş, oturma ve yatma esnasındaki doğru pozisyonlar algılanır. Kinestetik farkındalık artar.
Koordinasyonun kalitesi artar, düzgün bir vücut imajı gelişir.
Kandaki endorfin (mutluluk hormonu) seviyesi yükselir ve kişi kendini daha iyi hisseder.
Pilates, doğum sonrası iyileşme sürecine yardımcıdır.
Kas uzunluk ve esnekliğini sağlar.
Ayrıca her döneme uygun pozisyon belirleme, rahatlatıcı materyaller kullanımına olanak sağlama, solunumun düzenli ve kontrollü oluşu, vücut ısı artışında daha kontrollü hareket paternleri içermesi, hamilelik pilatesini daha güvenilir kılar.
Pilateste bel-pelvis kavşağı ve pelvik taban kaslarını güçlendirme ve stabilize edebilmeyi sağlama temel prensip olduğu için, bu bölgede fiziksel koruma kapasitesi daha yüksektir.
Duruş bozukluklarına bağlı vücut ve omurga değişiklikleri kontrol altına alınır.
Eğitimle edinilen bilgiler ışığında hamilenin kalp atış hızını kontrol edebilmesi (pozisyonlamalar ile) sağlanır.
Pilates, sosyal entegrasyonu sağlar.
Egzersizlerle birlikte bağırsak faaliyetleri artar. Tabii ki bu faaliyetler diyetle de desteklenmelidir. Kabızlık şikayetleri böylece hafifler.
Pilatesin pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ile idrar kaçırma ve cinsel sıkıntıların en aza indirilmesinde önemli katkıları bulunur.
Pilates, kilo kontrolüne yardımcıdır.
Kemik dansimetresinin (yoğunlukölçer) devamlılığını sağlar.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.