PKK, 400 kg patlayıcı yüklü kamyonu kaçırdı!

PKK, 400 kg patlayıcı yüklü kamyonu kaçırdı!

PKK, 400 kg patlayıcı yüklü kamyonu kaçırdı!

Genelkurmay Başkanlığı, bölücü terör örgütü mensubu bir grup teröristin özel bir kömür ocağına ait patlayıcı yüklü kamyonu kaçırdığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölücü terör örgütü mensubu silahlı bir grup terörist tarafından Şırnak’ınSilopi ilçesi Aksu köyü bölgesinde özel bir kömür ocağına ait patlayıcı (yaklaşık 400 kg amonyum nitrat) yüklü bir kamyonun kaçırıldığı kaydedildi. Söz konusu bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin kaçırdıkları kamyondan patlayıcı maddeleri indirip başka bir kamyona yüklemeyi müteakip, kamyonu ve sürücüsünü serbest bıraktıkları kaydedilen açıklamada, “23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nca söz konusu olayla ilgili keşif yapmak ve tespit edildiğinde teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla Görümlü Jandarma Komando Tabur Komutanlığı’ndan 4 Jandarma Komando Timi bölgeye sevk edilmiş, ilaveten 2 adet AH-1W taarruz helikopteri ve İnsanlı Keşif Uçağı görevlendirilmiş olup, gelişmeler takip edilmektedir” denildi.

Amonyum nitrat nedir? (ANFO)

Amonyum nitrat, kimyasal formülü NH4NO3 olan bir azotlu bileşiktir. Bileşik, bir amonyum ve bir nitrat kökünün bileşik oluşturmasıyla elde edilir. En bilinen kullanım alanı tarımsal gübrelemedir. Aynı zamanda güçlü bir patlayıcıdır.

TERÖR AMAÇLI İLK KULLANIMI

Gerekli malzemenin erişebilirliği, yapımının nispeten kolay oluşu ve tahribat gücü nedeniyle ANFO, terörist saldırılarda sık kullanılan bir patlayıcı türüdür. Bu kullanımın ilk örneklerinden biri 1970 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde okuyan öğrenci protestocuydu. ANFO’nun kullanıldığı “araba bombaları” kısa zamanda IRA tarafından da kullanılmaya başlandı, örneğin 1993 Bishopsgate saldırısı. IRA yanında bu yöntem KDSG, ETA ve değişik terörist örgütler tarafından da kullanıldı. Bu eylemlerden biri de 1990’larda Dünya Ticaret Merkezi’nin New York’ta yer alan binasına karşı düzenlenen ilk saldırı da sayılabilir. ANFO’nun daha komplike bir benzeri olan ANNM de (nitromethanının yakıt olarak kullanıldığı bir patlayıcı) 1995 yılında gerçekleştirilen Oklahoma City saldırısında kullanılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Motosiklet çarpıp kaçtı… Ünlü oyuncu Lisa Banes hayatını kaybetti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın