DOLAR 15,9639 0.35%
EURO 16,7854 0.14%
ALTIN 929,640,15
BITCOIN 470346-1,93%
Adana
27°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Polisakkaridler

Polisakkaridler

ABONE OL
02 Temmuz 2015 21:37
Polisakkaridler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polisakkaridler canlılarda çok değişik fonksiyonlara sahiptirler.Nişasta ve glikojen gibi bazıları sırasıyla bitki ve hayvanlarda bir depo şeker görevi görür.Selüloz ve kitin gibi diğerleri yapısal materyallerdir.Hücre duvarı polisakkaridleri,hücreye özel tanıma sinyali rolü oynarlar.

Proteinlerin yapıları oldukça komplike amino asit sıraları içerirken,polisakkaridler daha çok birbirini takip eden monomerlerden oluşmuşlardır.Bazılarında polimer tek bir çeşit monomerden oluşur.(Örn:Selülozda Beta �D Glukoz).Bunlara homopolisakkaridler denir.İki veya daha çok çeşit monomer taşıyan polimerlere heteropolisakkaridler denir.Homopolisakkaridler oluştukları monosakkaridin adının sonundaki -oz eki yerine �an eki gelerekte adlandırılırlar:Früktan,mannan,glukan gibi.

Depo Polisakkaridler

Bitkilerdeki esas depo polisakkarid olan nişasta ,amiloz ve amilopektin şeklindedir.Patates ve buğdaydaki nişasta granüllerinin %15-20�si amiloz , %80-85�i amilopektin durumundadır. Hayvansal yapılardaki depo,glikojen şeklindedir. Nişasta bitkilerde her çeşit hücre granüllerinde depo edilmekle birlikte özellikle yumru kökler,olgunlaşmamış meyveler ve tohumlarda boldur.Glikojen de granüller halindedir ve karaciğerde merkezi bir enerji deposu olarak rol oynar.Glikojen kaslarda da boldur.

Amiloz,amilopektin ve glikojen Alfa-D-Glukopiranoz polimeridir.Bu homopolimerler glukanlar genel sınıfının üyeleridir.Bu üç polimer,sadece glukoz artıkları arasındaki bağ çeşitleri bakımından farklıdır.Amiloz düz bir polimerdir,glukoz monomerleri arasında α (1→ 4) bağı vardır.Amilopektin ve glikojen dallı polimerlerdir : α (1→ 4) ve α (1→ 6) bağı içerirler.Glikojenin dalları amilopektininkinden daha kısadır,yine de bu iki polisakkaridin yapıları önemli ölçüde benzer.

POLİSAKKARİDLER

A.Depo polisakkaridler: (Homopolisakkaridlerdir)

(Nişasta,Glikojen,İnülin)

(Nişastanın hidrolizi esnasında dekstrinler oluşur)

B.Yapısal polisakkaridler : (Homopolisakkaridlerdir)

Selüloz,Kitin

C. Mukopolisakkaridler (Glukozaminoglikanlar) : (Heteropolisakkaridler)

Örn: Heparin,Hiyalüronik asit,Kondroitin sülfat

D.Bakteriyel poliakkaridler: (Heteropolisakkaridler)

Murein,kapsüller


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.