DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Popüler Meslekler
368 okunma

Popüler Meslekler

ABONE OL
24 Aralık 2021 17:00
Popüler Meslekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mesleklerde popülerlik tamamen mesleklerle ilgili arz ve talep dengesine bağlıdır. Popüler meslekler ülkeden ülkeye değiştiği gibi, aynı ülke içinde farklı şehirlerde farklı meslekler revaçta olabilir. Aynı şekilde aynı bölgede zamanla farklı meslekler popüler hale gelebilir. Bir kasabada bir mesleğe duyulan ilgiyle büyükşehirde duyulan ilgi birbirinden farklıdır. Bir mesleğe duyulan ilgi yeni ihtiyaçların ortaya çıkması ve zamana bağlı olarak da değişebilir. Örneğin, bir deprem sonrası ortaya çıkan konut açığı ani olarak inşaat sektöründe mesleklere ihtiyacı artırabilir.

Popüler meslekler bazen tıpkı popstarlar veya pop müzik gibi gelip geçicidir. Saman alevi gibi parlar seneye adını bile unutursunuz.

Bugün üniversitelerde okutulan, pekçok kişinin rağbet ettiği Mekatronik Mühendisliği, Nanoteknoloji Mühendisi gibi mesleklerin ikisinin de 10 yıl önce üniversitelerde adı bile yoktu. Bugün ABD’deki en popüler 10 meslekten birisinin adı Veri Modelleme. Türkiye’de kaç kişi veri modellemenin adını duymuş?

Popüler meslekler bir öğrencinin hayatında ve meslek seçiminde fazla öneme sahip olmamalıdır. Zira popüler meslekler zamana bağlı olarak kısa sürede değişip yerini başka mesleklere bırakabilir. Çözüm, öğrencilerin yetenek, ilgi alanlarına göre en uygun mesleğe yönelip ondan sonra belli yetkinlikleri kazanmalarıdır. Belli alanda kazanılan yetkinlikler sayesinde benzer alandaki yeni ortaya çıkan mesleklere de hızla adapte olabilirler. Örneğin, nanoteknoloji mühendisliği ortaya çıktığında pekçok kimya mühendisi, biyolog gibi farklı meslek alanlarından bu yeni mesleğe hızla adapte olabilen insanlar kazançlı çıkabildi. Nedeni diğerlerine göre daha fazla yetkinlik kazanmalarıydı. Netice olarak: yeni mesleklere hızla adapte olabilme yeteneği gösterenlerden olmaya gayret etmeli.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.