DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Psikogalvanik
66 okunma

Psikogalvanik

ABONE OL
20 Mayıs 2015 08:46
Psikogalvanik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uyarımlara karşı gösterilen ruhsal tepkinin galvanometreyle ölçülmesi işlemi. Galvanometre, mıknatıslı iğnede meydana gelen sapmaları gözlemek yoluyla elektrik akımının şiddetini ölçmeye yarayan bir aygıttır. Paslanmaktan korumak için herhangi bir nesneyi erimi? çinkoya batırmaya galvanize etmek denir. Galvanometreyle ancak küçük elektrik akımları ölçülebilir (Büyük akımlar voltmetre’yle ölçülür).
Galvanometre, önünde bir kadranı bulunan küçük bir kutudur. Kutunun dışında iki elektrot vardır, bunlardan biri elektrik akımını alır ve öteki bu akımı başka yere aktarır. İtalyan anatomi bilgini Luigi Galvani (1737-1798), 1791 yılında hayvanların vücutlarındaki elektriklenmeyi açıklamış ve bu olaya onun adından türetilmiş bir terimle galvanizm denmiştir. Profesör Galvani, fizyolojiye elektriği uygulayıp elektrofizyoloji biliminin kurucusu olmuştur. 1909 yılında ruhbilimci Veraguth tarafından, deneği iki pil ya da akümülatör devresine bağlamak yoluyla, psikogalvanik bir ölçüm yapılmıştır.

Veraguth aynı devreye bir de galvanometre bağlamıştır. Deneğe heyecan verici, bir uyarım yapıldığı zaman ibre, heyecanın şiddeti oranında oynar ve gene yerine gelir. Ne var ki bu deneyde uyarımla tepki arasındaki zaman aralığı çok uzundur, bu zaman aralığı basit deneylerde saniyenin 2’siyle 3’ü arasındayken bu deneyde 2 saniyeyle 14 saniye arasındadır. Ruhbilimciler bunun bir heyecan tepkisi olduğunu kesin saymakla beraber, ne nedeni ve ne de teknik doğruluğu üstünde anlaşmışlardır. Kimileri bu psikogalvanik tepkinin yepyeni bir tepki olduğunu ileri sürerler. Bu tepkiye deneysel ruhbilimde elektrodermal yanıt da denir. Bu gibi ruhsal ölçümlerde elde edilen sonuçları gösteren grafiğe de psikograf denir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.