KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Rahim Ağzı Kanseri Taraması

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olur.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu belirtmiş ve 35-55 yaş grubundaki kadınlarda daha sık görülen hastalığın görülme yaşının giderek düştüğünü açıklamıştır.

Rahim Ağzı Kanseri Korkulu Rüyanız Olmasın!

Kadınların korkulu rüyası olan rahim ağzı kanseri, yaşamı tehdit ettiği gibi tedavi edilse bile doğurganlığı engelleyebilen ciddi bir hastalık olarak bilinir. Rahim ağzı kanserinde standart tedavi; rahim ve rahim ağzı bölgesinin çevresindeki dokularla ve yayılma potansiyeli olan lenf nodlarının tamamının alınarak tedavi edilmesidir. Bu standart yöntemde hastanın rahmi ve rahim ağzı alındığı için çocuk doğurma yeteneği kalmamaktadır. Rahim ağzı kanserine yakalanan bir bayanın hayati tehlikesi kadar, bir daha çocuk sahibi olamama riski, gelişen tıbbi tedavi yöntemlerle artık son bulmaktadır. Rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli basamağını erken tanı oluşturmaktadır.
Pap Smear Testi Nedir?

Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap smear testidir. Jinekolojik muayenenin bir parçası olan Pap testi (Papanicolau smear olarak da bilinir) rahim ağzındaki anormal hücrelerin rahim ağzı kanser öncüllerine veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur. HPV ve belirli tiplerinin neden olabildiği rahim ağzı kanserinden düzenli PAP testi ile büyük
oranda korunabilmek mümkündür .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın