KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Rahim kanseri

Rahim kanseri

En sık görülen jinekolojik kanserlerdir. Rahim kanserleri %80 oranında menapoz sonrasında görülmektedir. Ortalama görülme yaşı 61 dir. Rahim kanaması hastalığın erken evre bulgusudur, ve tanınmasını kolaylaştırmaktadır. Hastalığın nedeni olarak aşırı ve uzun süre östrojen (Kadınlık hormonu) hormonuna maruz kalmak ileri sürülmektedir. Ayrıca kanserin başlamasını kolaylaştıran risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir.

Şişmanlık, 
Şeker hastalığı, 
Yüksek tansiyon, 
Östrojen hormon kullanımı, 
Polikistik Over Hastalığı; yumurtalarda fazla miktada kistler ve yumurtlamama ile karakterize klinik bir tablo, 
Östrojen salgılayan tümörler, 
Diğer kanserlerin varlığında rahim kanseri sıklıkla rastlanır, 
Erken yaşta adetlerin başlaması ve menapoza geç girmek, 
Bağışıklık sisteminin bozulması, 
Hiç veya az doğum yapmak, 
Birinci derece akrabalarda rahim kanseri olanlarda. 
Rahim kanserinin klinik bulguları, tanısı ve tedavisi
Düzensiz kanamalar, özellikle menapoz sonrası kanamalar en önemli klinik belirtidir. Bu nedenle kadınlarda kanama bozuklukları ciddeye alınmalı ve tanısal testler yapılmalıdır. Ağrı nadir bir bulgudur. Rahim içerisinde cerahat birikmesi ağrıya neden olur ve rahim kanserini kuvvetle düşündürmelidir. Kanserin tanısı jinekolojik muayeneyi takiben rahim içinden alınan parçanın patolojik incelemesi ile yapılır. Tanının desteklenmesinde ultrason gibi diğer görüntüleme metodlarındanda faydalanabilinir.

Kanserin erken döneminde sadece rahimin alınmasını gerektiren cerrahi uygulamalarla şifa sağlanabilir. İleri dönemde büyük cerrahi girişimlere ilaveten hormon tedavisi, kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Rahim kanserlerinin erken tanısında, her yaştaki ve özellikle menapoz sonrası kadınların karşılaştıkları anormal kanamalarda doktora başvurmaları hayat kurtarıcı olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın