Ra’nın Maskesi

Ra’nın Maskesi

Paul DOHERTY
M.Ö. 3100’ de kurulmuş olan ilk eski Mısır Hanedanı ve yeni krallığın M.Ö.1550 yılında ortaya çıkışı arasında geçen sürelerde Mısır’ da birçok köklü değişimler meydana gelmiştir. Bunlar; piramitlerin yapımı, Nil boyunca kentlerin kurulması, Yukarı ve Aşağı Mısır’ ın birleşmesi, Güneş Tanrısı Ra dininin yayılması, Osiris ve İsis kültürünün gelişmesidir. Mısır birçok yabancı saldırılara uğramış ve bunlara direnmek zorunda kalmıştı. M.Ö. 1479 yılında Firavun II. Tutmes’ in yönetiminde birleşen Mısır barışa kavuşmuş ve yeni bir parlak dönem başlamıştır. Firavunlar Başkentini Teb’ e taşımışlar, ölülerin piramitlere gömülmesine son vermişler ve kralların mezarlığı olarak da Krallık Vadisi seçilmiştir.

II. Tutmes zaferini kazanmış ve evine dönüyordu. Yanında bulunan veziri Rahimere, krallık savcısı Sethos, generali Omendap ve baş katibi Bayletos, Teb’ e öncü olarak gitmişlerdi.

Yanında sadece muhafızların yüzbaşısı Meneloto kalmıştı. II. Tutmes’ in karısı Hatusu da Firavun’ u bekliyordu. Firavun elde ettiği zaferin coşkusu ile gelmişti. Hatusu, Firavun’ u tahtırevanda karşılamış ve birlikte Amon Ra heykelinin önüne gelmişlerdi. Orada güvercinlerin Amon Ra heykelinin bulunduğu yere kan damlatmaları gibi ilginç olaylar olmuştu. Bu uğursuzluk belirtisiydi. Bir süre sonra II. Tutmes, Amon Ra heykelinin önünde eşi Hatusu’ nun kolları arasında yere düştü ve son sözleri olarak ‘’O bir maske’’ dedi. II. Tutmes’ in ölümünün esrarengiz bir biçimde meydana gelmiş olması düşündürücüdür. Eşi Kraliçe Hatusu, ölümün esrar perdesini aralamak için Teb’ in ünlü yargıçlarından biri olan Amerotke’ yi görevlendirir. Amerotke yargılama işine başlar ve Firavun’ un ölümünden, bir yılanın Firavun’ u topuğundan ısırdığı ve öldürdüğü gibi gelişmeler ortaya çıkar. Fakat Firavun sara hastasıydı ve bu hastalıktan ölmüş olabilirdi. Yargılama süreci devam ederken Amerotke’ ye kraliyet nişanı verilmişti. Bu süreç devam ederken bazı seri ve esrarengiz cinayetler de işlenmeye devam etti. Amerotke Mısır’ ı yönetmek isteyen ve çıkarları olan bazı kişilerin bu cinayetleri işleyeceğini düşünüyordu. Mahkeme süreci devam ederken Firavun’ un ölümünü fırsat bilip Mısır’ a savaş açan yabancılara karşı Kraliçe Hatusu’ nun idaresindeki Mısır, savaştan zaferle ayrıldı. Teb’ e geri dönülmüş ve Firavun’ un ölümündeki esrar perdesinin aydınlatılması için girişimler tekrar başlamıştı ve Amerotke bu konu üzerinde yoğunlaşmıştı. Sonuçta ipuçlarını birleştirerek Firavun’ un ölmesini, Krallık savcısı Sethos istemiş, fakat Firavun hastalığı sonucu ölmüştü. Diğer cinayetleri de Sethos kendi çıkarları doğrultusunda işlemişti.

Sonuç olarak esrar perdesi ortadan kalkmış, Kraliçe Hatusu yönetimindeki Mısır yirmi iki yıl boyunca güçlü bir imparatorluk olmuş ve dünyanın en zengin devleti olarak hüküm sürmüştür. Romandan çıkarılacak sonuç insanın kadın olsun, erkek olsun azmettikten sonra her şeyin üstesinden gelebileceği ve başarılı olabileceğidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın