KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Regl Olmak Sona Eriyor

Regl Olmak Sona Eriyor

“Regl olmak zorunda değilsiniz” deseler ne düşünürsünüz? İnanılmaz ama doğru. Doğurganlığınız devam ettiği sürece regl olmak gibi bir zorunluluğunuz yok.

Kadın doğum uzmanları artık böyle söylüyor. Peki ama bu nasıl olacak? İşte cevabı.

Regl olmamanın pek çok faydası var aslında. Ancak burada hemen bir uyarıda bulunalım; eğer bu etkiye sahip bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız ve kanamalarınız kendiliğinden azaldıysa ya da tümden ortadan kalkmışsa, yapmanız gereken şey zaman kaybetmeden kadın hastalıktan ve doğum uzmanına başvurmak olmalı Çünkü bu spiral kullanarak adet görmemekten çok farklı bir durum. Zira regl kanamalarıyla ilgili sorunlar enfeksiyondan tutun da tümöre kadar pek çok hastalığın habercisi olabiliyor. Üstelik bu durumlarda regl olunmaması geçici değil, kalcı hale gelebiliyor. Örneğin, doğru yapılmayan bir kürtaj nedeniyle rahim iç zarı harap olmuşsa, kadın kalıcı olarak regl görmediği için çocuk sahibi olamıyor.

Regl olmamanın avantajları

Uzmanlara göre, çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, regl olmanız belli bir süre yaşamdan geri kalmanıza yol açan kısıtlayıcı bir faktör. Yani regl olmanızın hiçbir faydası yok aslında! Her şeyden önce regl olmak bir kadının iş ve sosyal hayatındaki en önemli sorun olabiliyor. Bunun hafiflemesi veya ortadan kalkması da “özgürleşmek” ve daha “aktif” olmak anlamına geliyor. Böylece daha rahat, daha üretken bir yaşam sürebiliyorsunuz. Üstelik “hamile miyim?” kaygısı yok, münasebetsiz bir zamanda regl olabilirsiniz diye iç çamaşırı, ped veya tampon taşma derdi de yok. Ayrıca bu sayede kan seviyeniz düzeliyor, varsa regl döneminde ped kullanımına bağlı sorunlar da ortadan kalkıyor.
Hangi yöntemler engelliyor?

Peki hangi doğum kontrol yöntemleri regl olmayı engelliyor Uzmanlara göre. modern çağın yeni doğum kontrol yöntemlerinin bir kısmı bunu sağlıyor. Bunlar kullanıldığı sürece ya regl kanının miktannı ve süresini azaltıyor ya da tamamen sonlandırıyor. Yeni rahim içi araçlar (spiraler), 3 aylık iğneler ve derialtı imptanttan bu yöntemlerden. Uzmanlar bu üç sistemin de kadınların bir kısmında regl olmayı geçici olarak ortadan kaldırabildiğine dikkat çekiyor. Ancak, üç aylık iğneler 6-8 ayda bir ciddi kanamalara neden olduğu için pek önerilmiyor. Deri altı imptanttar da regl kanamasını kesse de zaman zaman düzensiz kanama yapabiliyor.

Rahim içi sistem gövdesinde içerdiği “levonorgestrel” hormonu sayesinde diğer yöntemlere göre daha avantajlı görülüyor. Rahme yerleştirilen T şeklindeki özel plastik cisim, içinde bulunan çok düşük dozdaki bu hormonla doğrudan rahim zarını inceltip, hem hamileliğin oluşmasını önlüyor, hem de regl kanaması ie atılacak olan dokuların oluşmamasını sağlıyor. Bunun sonucunda yumurtalıkların faaliyeti yine devam etmesine rağmen regl kanamasının miktarı azalıyor, hatta kadınların yüzde 25-30′ unda tamamen duruyor. Ya tekrar regl düzenimize dönmek istersek? “içiniz rahat olsun” diyor uzmanlar Çünkü rahim içi sistem, çıkarıldıktan 3-6 hafta içinde regl kanamalarınız da yeniden başlıyor.

Prof. Dr. Umur Çolgar “Rahim içi araçlar PMS sorununu da çözüyor!” Regl öncesi sendrom, pek çok kadının ortak sorunu. Öyle ki kadınların yüzde 80’i regl ve regl öncesi dönemde yaşadıkları PMS (Premenstrüel Sendrom) adı verilen regl öncesi şikâyetlerinden yakınıyor.

Kadınların yüzde 34’ü de PMS şikayetlerini günlük hayatlarını olumsuz etkileyecek şiddette, yüzde 37’si ise orta şiddette yaşıyor.
Ağrılara ek olarak bulantı, kusma, artan bağırsak hareketleri, iştah artması, şekerli gıdalara eğilim, ödem, göğüslerde ağrı ve sızı, titreme, ateş, çarpıntı gibi bazı yakınmalar da görülebiliyor. Depresyon, çevreyle uyumsuzluk, konsantrasyon güçlüğü gibi ruhsal sıkıntıların yanı sıra iş performansı da düşebiliyor.

Rahim içi sistem, salgıladığı sentetik progesteron hormonu sayesinde hafif ve orta şiddetteki bu yakınmaların çoğunda da gerileme sağlıyor.

Kaynak: Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın