DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Renk Körlüğü Kalıtsal mıdır?

Renk Körlüğü Kalıtsal mıdır?

ABONE OL
29 Eylül 2014 22:05
Renk Körlüğü Kalıtsal mıdır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Renk Körlüğü Kalıtsal mıdır

Renk körlüğünde genetik faktörün önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, renk körü olan bir ailede çocukların da muayeneden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Renk körlüğü erkeklerin yüzde 8′inde, kadınların ise yüzde 0,4′ünde görülür. Renk körlüğü (diskromotopsi) kalıtsal olduğu için anneden ya da babadan çocuklara geçebilir.

Renk körlüğünün tedavisi yoktur. Ancak, yeni çıkan özel renkli kontakt lenslerle hafif ve orta derecedeki renk körlüklerinde renkli görme sağlanabiliyor.

Opr. Dr. Engin Altuğ, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor:

“Renk körü olan bir ailede çocukların da muayeneden geçirilmesi gerekmektedir. Hastanın muayenesi yapılırken sadece görme keskinliğinin ölçülmesi yeterli değildir. Muayene esnasında hastaya renk, kontrast ve duyarlılık testleri uygulanarak görme keskinliği tespit edilmelidir.

Hastanın gözüne uygun lensin tespiti büyük önem taşır. Hasta lensleri taktığı sürece normal görmeye başlar bu işlem aynı gözlük gibidir. Lensleri çıkarınca renkleri eskisi gibi görür. Renk körlüğüne erkeklerde % 8, bayanlar % 5 olarak rastlanmaktadır.”

Ülkemizde 1 yıldır uygulanan metotla, renk körü olan kişilerin yüzde 97.5 oranında normal görmesi sağlanıyor. Renk körlüğü irsî olabildiği gibi görme siniri, görme noktası ve göz tansiyonu gibi bazı göz hastalıkları sonucunda da oluşabiliyor.

Opr. Dr. Engin Altuğ, “Renk körlüğü insanın gözündeki bazı maddelerin eksikliğinden kaynaklanır. Şimdi İngiltere’de 1.5 yıl önce geliştirilen ve Türkiye’de 1 yıldır uygulanan sistem sayesinde, kalıtsal olan renk körlükleri de tedavi edilebiliyor. Hastalarımız kontakt lensleri taktıkları sürece renkleri görmeleri daha iyi bir hâl alıyor” diye konuşuyor.

Renk körlüğü lenslerinin faydaları nelerdir?

“Renk körlüğü lensleri ile hastaların genel renk algılaması bu lensleri taktıkları sürece daha iyi olmaktadır” diyen Altuğ, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hastalar renkleri daha parlak ve net görebilmekte, daha önce ayrımını yapamadığı renkleri seçebilmektedir. Trafik ışıkları ya da fren ışıkları gibi can güvenliğini yakından ilgilendiren ışıkları algılayabilmektedirler. Bu lensler insanların güvenlik içinde yaşamasını sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemini uygulamadan göz hekimlerimize detaylı bir muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.”


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.