DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ressam Mira Koldaş ve SEPA Sanat Galerisi Sanatseverleri Büyülemeye Devam Ediyor
180 okunma

Ressam Mira Koldaş ve SEPA Sanat Galerisi Sanatseverleri Büyülemeye Devam Ediyor

ABONE OL
09 Ekim 2017 19:47
Ressam Mira Koldaş ve SEPA Sanat Galerisi Sanatseverleri Büyülemeye Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Ayça Öztorun

Ressam Mira Koldaş ve Sepa sanat galerisi, yeni bir oluşumla sanat galerilerinin çoğunlukta olduğu Yıldızevler 724 caddeye taşındı. Tüketimin arttığı ve desteklendiği bu çağda, sanatsal üretime destek vermeyi hedefleyen Sepa inşaat ve ressam Mira Koldaş, yeni sanat galerisinde, sanat eserlerini sergilemeye devam edecekler.

Ressam Mira Koldaş, Sepa Sanat Galerisinin faaliyetlerine ve amaçlarına değindi.

“Görsel ve sanatsal anlamda üretim gösteren sanatçıların işlerini sergilemek ve tanıtmak, sanatseverlerle buluşturmak üzere faaliyet gösteren Sepa sanat Galerimiz, yaşadığımız topluma kültürel alanda ve sanatsal bağlamda hizmet etmeyi hedeflemektedir amacımız.

Yoğun stresli bir yaşam süren büyükşehir insanının arada nefes alıp, görsel şölenlerle ruhlarını besleme imkânı sunmayı ilke edindik.

Ayrıca, Sepa sanat galerimiz, 13 EKİM 2017 Cuma günü kapılarını Ressam Erkan Yaprankıran’ın ‘’Bilinç akışı‘’ (STREAM OF CONSCİOUSNESS) Resim sergisiyle açacak. Ressam Erkan Yaprakkıran, biçimlere ve boyaya kattığı ruhla, anlama ve anlamlandırma konusunda da aynı özgürlüğü kullanmaktadır. Sanatçı titizlikle ve sevgiyle seçtiği malzemenin doğurganlığından sonuna kadar yararlanmaktadır. Tüketmek yerine geri dönüşüm ile anları tekrar var etme fikri ise, malzemenin çıkış noktası olmakta” diyen Mira Koldaş’ın eserleri de Sepa Sanat galerisinde bulunmaktadır.

Sepa Sanat Galerisinde resim, heykel, gravür, dıa, kavramsal sanatlar, cam seramik, poly-plastic, baskı eserleri de sergilenmektedir.

Çok sayıda kişisel ve karma sergiye katılan Mira Koldaş’ın yurt içindeki ve yurt dışındaki birçok özel koleksiyonda resimleri bulunmaktadır.

Sepa Sanat Galerisinin Sanat Yönetmenliğini de yapan Ressam Koldaş’ın resimlerine baktığımızda, bizi ilk önce vurucu renkler karşılıyor. Çalışmalarının her ne kadar soyut figüratif olduğu söylense de, biz bu çalışmalarda, bir dönem eserlerini incelediği, büyük usta, Picasso’nun, kübizm etkilerini ve Henri de Toulese Lautrec’in empresyonist (izlenimcilik) dokunuşlarını, yer yer ekspresyonizmin (dışavurumculuk) çılgın haykırışlarını, zarif bir kadının bedeninde şekillendirdiğini görüyoruz. Mira Koldaş, eserleriyle bizi alıp, bambaşka bir boyuta ve renklerin büyülü dünyasına taşıyor.

13 –EKİM 2017 CUMA SAAT: 18 de açılış kokteyli yapacak olan ve Ressam Erkan Yaprakkıran’ında eserlerinin sergileneceği Sepa Sanat Galerisini tüm sanatseverlerin ziyaret etmesini tavsiye ederim.

ERKAN YAPRAKKIRAN KİMDİR

Erkan Yaprakkıran 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2001-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünden mezun olan Yaprakkıran, Halil Akdeniz Atölyesinde eğitim gördü. 2013 – 2015 yıllarında da Işık Üniversitesi Sanat Kuramı ve Eleştiri Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamlayan sanatçı çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir. 2004 yılından bugüne birçok karma sergi ve etkinliklere katılan Erkan Yaprakkıran “Bilinç Akışı” adlı 5. kişisel sergisiyle 13 Ekim’de Sepa Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

Ressam Erkan Yaprakkıran, Duygularını tuvale dökerken, sistemin dışına çıkarak kendine göre bir düzen yaratır. Bu döngü, bu akış, imge evreninde kesintiye de uğrar, yeniden de yaratılır, bütünlüğü de bozar, iç içe de geçer, tekrarlanabilir de. Biçimlere boyaya kattığı ruhla, dünyayı anlama ve anlamlandırma konusunda alabildiğine özgür olan Erkan Yaprakkıran, zamanı algılama konusunda da aynı özgürlüğü kullanır. Sanatçı, titizlikle ve sevgiyle seçtiği malzemenin doğurganlığından sonuna kadar yararlanır.

Sanatçı, malzeme ile bu samimi diyaloğunda, korkmadan saçılmış renkleri ve formları serbest bırakır. Sanatçının toplama veya biriktirme içgüdüsü, malzemelerine ve onun ruhuyla bütünleşen işlerine de her açıdan yansımış gibidir. Bu kimi zaman arşivlerindeki dergiler, kimi zaman mektuplar, anılar olarak karşımıza çıkabilir. Tüketmek yerine geri dönüşüm ile onları tekrar var etme fikri ise malzemelerin çıkış noktasıdır.

İşlerinde her zaman haz kavramını ön plana koyarak hedonist tavrını öne çıkaran Sanatçı bunu kimi zaman renklerle, kimi zaman kadın bedeninin estetiğine duyduğu hayranlıkla ortaya koyuyor. Kadına olan hayranlığı ise yalnızca estetik değil. Kadına özgü dünya ona hep tanıdık ve yakın bir yerlerde olduğunu eserlerine bakarak anlayabiliyoruz.

Sepa Sanat Galerisi, Yıldızevler Mah. 724. Cadde No: 1/A Çankaya –Ankara’dadır.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.