Ressam Orhan Taylan’ın eserleri sergiye açıldı

Ressam Orhan Taylan’ın eserleri sergiye açıldı

Haber: Ayça ÖZTORUN – KozanBilgi.Net

14 Kasım’da Hobi sanat galerisinde Ressam Orhan Taylan’ın eserleri sergiye açıldı. Resimlerin her biri sanatseverler tarafından yoğun ilgi ve beğeni topladı. Birbirinden güzel resimlerin sunulduğu sergi, 4 Aralık 2015 e kadar devam edecek.

Ressam Orhan Taylan Kimdir?

1941 yılında, Samsun’da doğan Selanik kökenli Orhan Taylan, Ressam Seniye Fenmen’in oğludur. Orhan Taylan, 1960 yılında Robert Kolej’ini, 1965 yılında ise Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirmiştir. Roma’da öğrenim gördüğü dönemde yoğun bir kültür-sanat ortamının içinde bulunan sanatçı, 1968 yılında ilk kişisel resim sergisini İstanbul Belediye Resim Galerisi’nde açmıştır.

IMG_7202

İlk sergisini açmasından bu yana, resimleriyle sayısız sergide yer alan ve sanat yaşamını aktif olarak sürdüren ressam; “Orhan Taylan’ın eserleri dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli müzelerinde bulunmaz. Müzayedecilere resim vermez. Karma sergilere katılmaz. Türk resim sanatı seçkilerine adını katmamak için çabalayanlara aldırmaz. Yurtdışında sergi açarken, oralarda ünlenmek hevesine kapılmaz.” diye anlatır kendini. Sanatçı kendini karşıdan bir bakışla; “resimde ustalık geleneğini küçümsemez, gravür yapmaz, heykellerini çoğaltmaz ve resim öğretmenliğinin yaratıcılığa katkısı konusunda kuşkusunu saklamaz, resimlerin önemsenmesi için uçuk fiyatlar konması gerektiğine inanmaz ve resmini, akımlar içinde adlandırmaz.” şeklinde tanımlar.

FullSizeRender

1998 yılında, Kültür Bakanlığı teklifi ve Cumhurbaşkanı onayı ile “devlet sanatçısı” unvanı alan, sergilerinde resimleriyle birlikte zaman zaman heykellerine de yer veren ve aynı zamanda ölümsüz 1 Mayıs afişinin ressamı olarak bilinen Orhan Taylan’ın desen ve resim çalışmaları 14 Kasım 2015 – 4 Aralık 2015 tarihleri arasında Hobi Sanat Galerisinin Vali Konağı Caddesi Pasaj 73 Nişantaşı adresinde görülebilir. Sanatçı, eskiz ve desenlerinin yanı sıra yağlıboya eserleriyle de yeni bir sergileme anlayışıyla bu tarihlerde ziyaretçileriyle birlikte olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Gürçam’dan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

FullSizeRender[2]

FullSizeRender[3]

FullSizeRender2

IMG_7194

IMG_7195

FullSizeRender[1]

IMG_7196

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın