DOLAR 16,9999 1.02%
EURO 17,5059 -0.41%
ALTIN 964,17-1,38
BITCOIN 3482354,56%
Adana
35°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ruhsal Sorunlar Ve Cinnet
128 okunma

Ruhsal Sorunlar Ve Cinnet

ABONE OL
18 Ekim 2014 19:06
Ruhsal Sorunlar Ve Cinnet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ruhsal Sorunlar Ve Cinnet

Ruhsal sorunların doruk noktası olan cinnet geçirmenin birden bire ortaya çıkmadığı, yoğun bir birikimin sonucu olduğu belirtildi.
Depresyon ve Panik Atak Merkezi (DEPAM) uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, Online Sağlık’a yaptığı açıklamada, Türkiye’de cinnet geçirenlerin hemen her zaman aileden kişilere ya da bir şekilde yakın ilişki içerisinde olduklarına zarar verdiklerini belirtti.
Dr. Nihat Kaya, İskandinav ülkelerinde ve ABD’de ise hedefin genellikle yabancılar ya da rastgele kişiler olduğunun altını çizdi. Cinnet geçirenlerin bir kısmının amaçlarının geride kalanlara ders vermek olduğunu belirten Dr. Kaya, onların insanlara yaşayabilecekleri en büyük acıyı çektirmek istediklerini kaydetti.
Depresyon geçiren insanların hedeflerine ulaşmak için kendilerinkini dahil başkalarının canına kıymak istediklerini ifade eden Nihat Kaya, alkol ve madde bağımlılığı nedeni ile yaşadıkları sanrılar sonucunda cinnet geçirdiklerini vurguladı.
Şizofrenlerde ise kontrol edemedikleri içsel bir ses ya da dürtünün onları böyle eylemlere girişmeye yönlendirebileceğine değinen Kaya, cinnetin altında temeli çürük ancak şişirilmiş özgüven duygusunun yattığını söyledi.

KATLİAMIN EN ÖNEMLİ NEDENİ AŞIRI SEVGİ
Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, cinnet olaylarının bireysel bir olay olduğunu, bunları doğrudan sosyal nedenlerle açıklamanın doğru olmayacağını belirtti. Kaya, derin sosyal ve ekonomik kriz durumlarında yaşanan hayal kırıklıkları, umutsuzluk ve çöküntü gibi sorunların saldırganlık veya şiddet eğilimlerinde tetikleyici rol oynadığına işaret etti.
Çok sakin, hoşgörülü, sevecen, hayat dolu bir insanın bile günün birinde cinnet geçirmesine şaşılmaması gerektiğini ifade eden Kaya, “Yaşam koşullarının ağırlığı ya da ailevi sorunlar başta olmak üzere yaşanan sıkıntılar önce ruhsal problemlere, ardından depresyona, önlem alınmadığı takdirde ise ruhsal sorunların en doruk noktası olan cinnet geçirmeye kadar varabiliyor” dedi.
Cinnet geçirip, ailesini de adeta katledenlerin ilk etapta onlardan nefret ediyor olabileceği izlenimi verdiğine işaret eden Dr. Nihat Kaya, “Oysa, bu zaman zaman nefretten kaynaklansa da çoğunlukta en önemli neden aşırı sevgidir. ‘Bu hayattan hep birlikte kurtulalım. Benden sonra onlar perişan olmasın’ düşüncesiyle bu eylemi gerçekleştirirler” diye konuştu.
Türk erkeklerinde yaygın olarak görülen, “namus ve şeref” duygularının ağır bastığına da dikkat çeken DEPAM uzmanlarından Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya, kendini aşırı değerli gören kişilerin gösterdiği savunmacı davranışın da cinnete neden olabileceğini sözlerine ekledi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.