DOLAR 17,2214 1.41%
EURO 17,5386 0.33%
ALTIN 961,71-0,10
BITCOIN 3461274,94%
Adana
29°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ruhu Bitmiş Gaziköy 4. Bölüm
480 okunma

Ruhu Bitmiş Gaziköy 4. Bölüm

ABONE OL
23 Mayıs 2022 20:05
Ruhu Bitmiş Gaziköy 4. Bölüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SİZ HİÇ OKUL YAPTIRDINIZ MI?
YÂDA BİR OKULUN HER TÜRLÜ İMKÂNA SAHİP OLMASINI SAĞLADINIZ MI?

Zaman o kadar çabuk geçiyor ki Gaziköy Ortaokulunun yeni prefabrik binasını yaptırmam daha dün gibi olmasına rağmen çok uzun yıllar geçmiş.

Bir gün Gaziköy İlkokulunda okul aile birliği toplantısı vardı.

Toplantıya katıldım. Okul yönetimine söyleyecek bazı sözlerim vardı.

Salon öğrenci velileriyle dopdolu konuma gelince önce okul müdürü sonra da Türkçe öğretmeni çıktı ortaya öğrenci velilerine söyledi, fırçaladı, attı, tuttu.

“Çocuklarınızla ilgilenmiyorsunuz sizler nasıl öğrenci velisiniz” gibi.

Elimi kaldırdım ve söz istedim

“Şimdi kulaklarınızı iyi açın ve beni dinleyin. Sizlere öyle bir şey anlatacağım ki bu okulda kimin öğrencilerle ilgilendiğini, kimin ilgilenmediğini çok iyi öğreneceksiniz. Bu okulda okuyan öğrenciler daha kağıt demesini bilmiyorlar. Bazen şakayla sorduğumda kiyat, kıgıt, kaat gibi telaffuzda bulunuyorlar.

Bu ara hatırlatayım asıl söyleyeceklerim böyle basit şeyler değil şimdi her kes sıkı dursun kulaklarını dört açsın ve beni dinlesin. Gaziköy ilkokulunda kız öğrencileri bilgisayar derslerine girmek istemiyorlar nedenini biliyor musunuz?” diye sorduğumda meraklı bakışlar altında sözlerime devam ettim “Çünkü erkek öğrenciler bilgisayar dersine girmesi gereken okul müdürü derse girmediği için ekranları kendilerine döndürerek internet üzerinden sınıfta porno filimleri izliyorlar” dedim.
Salondaki sesleri tahmin edebiliyor musunuz? Gaziköy İlkokulunda işte şimdi kıyamet kopmuştu.

Konuşmacı öğretmen beni yalancılıkla itham ederken tekrar söz aldım ve kendisine “Bakın bana bunu bir çok kız öğrenci bizzat söyledi. Ben bilgisayar öğretmeniyim. Şimdi beni yalancılıkla itham ederken yanıma sizinle birlikte birkaç tane öğrenci velisi gelsin bilgisayar odasına geçelim ve bilgisayarların geçmiş kayıtlarını görelim” deyince

Ayni öğretmen bu sefer utana sıkıla, “Beyefendi size dışarıdan konuşmak kolay geliyor siz bu yazılımları kontrol etmenin ne kadar zor olduğunu bilmiyor musunuz? Diye sorunca “Ne münasebet çok kolay olduğunu biliyorum. Sizin anlaşmalı olduğunuz bilgisayar firması yapmıyorsa ben gelip size güzel bir kontrol programı kurayım. Tüm bilgisayarları müdür oturduğu yerden kontrol etsin ve bu tip zararlı alanları öğrencilerimiz kullanmasın” dedim.

Sonuçta konu değişti ve hiç düşünmediğim halde bütün öğrenci velilerinin isteği ile okul aile birliği başkanı seçildim.
Malum bir göreve seçilince çıkıp iki lakırdı yapmanız usuldendir. Bende tüm öğrenci velilerine teşekkür ettikten sonra “Arkadaşlar madem beni bu göreve layık gördünüz o zaman bu okulda büyük değişiklik zamanı geldi. Önce tüm sınıflarımıza birer klima taktıracağım” deyince yüzüme aval aval bakan öğretmenler “Türkeş Bey bütçe yok, kaynak yok nasıl yaptıracaksınız?” diye sordular

Bende kendilerine “Merak etmeyin sizden para istemeyeceğim. İlk klima anamın ak sütü gibi benden helal olsun. Kalan yedi taneyi de bir hafta içinde temin edeceğim dedim.

Veteriner Hekim sevgili arkadaşım Üzeyir Can’ı aradım ve “Sana bir klima yazdım uyar mı? “ dedim.

Sevgili Üzeyir kardeşim sen bunu okul için çocuklarımız için yapıyorsun başım gözüm üstüne dedi.

Bir klima hariç bir hafta içinde tüm klimaları öğretmenlerin şaşkın bakışları altında sınıflara taktırdım. Eksik klima dönemin belediye başkanı Sefer Bitirici’nin söz verdiği ama bir türlü taktırmadığı klimaydı. Daha sonra bir ödül töreni düzenledim ve klima için yardım eden vatandaşlarımıza plaket takdim ettim. Plaket töreninde “Gönlüm ilk plaketi Gaziköy Belediye Başkanı Sayın Sefer Bitirici’ye vermek isterdim. Ama maalesef Başkanın sözü karşılık bulmadığı için üzüntülerimi belirtmek istiyorum” deyince benim okul arkadaşım ve belediyede de görevli olan Halil Sarıkol parmak kaldırarak “Biz Türkeş Manga yönetimde olduğu için okula yardım etmiyoruz. Türkeş Manga olmasa biz bu okulu ihya ederiz” dedi.

Belediye başkanının konuşması gereken yerde onun kuyruğunun bu şeklde konuşması nedeniyle “Madem ben olmayınca bu okula sahip çıkacaksınız sizlere hayırlı olsun ben tekrar aday olmayacağım” dedim.

Benden sonra okula taş üstüne taş koymadıkları gibi ben okuldan ayrılana kadar geçen süreçte okula kazandırdığım yeni eğitim binasında kaderin cilvesi sevgili Halil Sarıkol’un tayini buraya çıktı ve yıllardır benim sayemde yapılan bir okuldan ekmek yiyor.

Klimalardan sonra öğrencilerimizin bir kısmı lise binasını kullandıkları için davranış bozuklukları başladığını gördüm, öğretmenlerimizde bir o binaya bir bu binaya sürekli koşturarak yoruluyorlardı.

Soluğu doğru dönemin kaymakamı Sayın İzzettin Sevgili’nin yanında aldım. Benim her zaman yanımda olan okul aile birliği yönetiminden sevgili Halil Talu kardeşim tüm çalışmalarıma tanık olmuştur. Ona her zaman doğru olup olmadığını sorabilirsiniz.

Kaymakam beye okul ihtiyacımızı bahsedince “Türkeş Bey orada bir okul var mı? Var ! O zaman Allah’a şükredin !” dedi.
Ben sinirli bir şekilde kalkarak “Kaymakam bey bizler inançlı insanlarız Allah’ımıza her zaman şükrederiz Ama sizin geldiğiniz Siirt’te benim öğretmenlerim kurşunlanıp şehit edilirken ve en iyi en modern okullar sizin oralara yapılırken önce siz şükretmeyi öğrenin” dedim.

Hemen konuyla ilgili bir yazı yazdım ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile eğitimle ilgili tüm sendikal kuruluşlara yazımı gönderdim.

Tahmin ettiğiniz gibi bir hafta sonra bir çok siyah plakalı resmi araç okulumuza gelerek siyah gözlüklü insanlar ellerindeki metrelerle okulun ölçümünü yaptılar ve bir hafta sonra da Kaymakam İzzettin Sevgili beni makamına davet ettiler.

İzzettin Beyin yanına gittiğimde yanındaki protol üyelerinin yanında benden özür diledi ve “Ben orada bir okul var zannediyordum ama maalesef okula benzeyen bir bir bina varmış” dedi.

Bende Sayın Sevgiliye “Sayın Kaymakamım şu an yukardan gelen emir talimatıyla bize bunları söylüyorsunuz isterdim ki gelip okulumuzu görmenizi, incelemenizi kısmet olmadı. Şimdi ben bu özrü kabul etmiyorum. Buraya yeni bir okul kazandırırsanız işte o zaman başımın üstünde yeriniz var ve ben sizi o zaman gerektiği gibi takdir ederim” dedim.

Uzun ve yorucu bir koşuşturmacadan sonra okulun ihalesi yapıldı ve temel kazıklarının çakılma anına geldi. Buraya kadar olan süreçte yaklaşık bir yıl sürdü yaşadığımız zorlukları anlatacak olsam bir bölümde burası için yazmam gerekir.
Kaymakam Beyle okulun temel kazıklarını müteahidide yanımıza alarak yere çaktık. Bu ara Kaymakam beye “Sayın Kaymakamım bizim bir de liseli öğrencilerimiz var. Hayatlarında hiç kaymakam görmemişler dilerseniz bir uğrayalım sizi tanısınlar, mutlu olsunlar” dedim.

Kaymakam Beyle beraber yanımızda benim için her zaman çok değerli olan Maraş ili Andırın ilçesinden gelen Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kasım Taşkın’da vardı. Lise binasına geldiğimizde alt kattaki ilk sınıfın kapısını açtım ve kaymakam bey içeri girerken “Kaymakam bey aman dikkat edin lütfen düşmeyin” dedim.

Kaymakam bir yere bir bana bakarak “Bu nedir böyle Türkeş Bey” dedi.

Bende kendilerine “Şimdi gelin Lisemizdeki ihtiyaçları da size göstereyim. Sınıfımızın kapısı ile ortası arasında 30 cm civarında çökme var. Kapılar ve pencereler kırık desem gelmeyecektiniz. Merak etmeyin bizim çocuklarımız hepsi birer pırlanta gibi, aslan gibi kaymakamı da bilirler onunla nasıl konuşacaklarını da bilirler” deyince Kaymakam Sevgili İlçe Milli Eğitim Müdürü Kasım Taşkın’a dönerek önce buraya hemen acil bir ödenek çıkarın bu okulu komple yenileyin ilkokul inşaatı ile devam etsin” dedi.

İşte benim dünyanın en mutlu olduğum an buydu.

İLKOKUL YENİ BİNASININ YAPIMI ÖNCESİNDE GAZİKÖY LİSESİ TEPEDEN TIRNAĞA KOMPLE YENİLENDİ…

İnsan hayatında her zaman başarılı olmak ister, özellikle bu başarısı topluma faydalı ise o kişinin mutluluğu kat ve kat artar. Her şey para değildir ve bu okullarda okuyacak öğrencilerimiz bu ülkenin ileride aydın insanları olacaktır.

Yarın okulun yapımı ve futbol sahası ile ilgili gelişmelerde görüşmek üzere hoşçakalın…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.