Rusya dan Esad hayati önemde değil açıklaması

Rusya dan Esad hayati önemde değil açıklaması

Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, “Sizim Esad gitmeli ya da kalmalı” gibi bir pozisyonumuz olmadı” dedi. Rus sözcü Zakharova, Beşşar Esad’ın iktidarda kalıp kalmamasına Suriye halkının karar vermesi gerektiğini belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov da, yeni Suriye görüşmelerini gelecek hafta Moskova’da yapmak istediklerini açıkladı.

ABD: ZAMANSIZ BİR GİRİŞİM

Rusya’nın söz konusu girişimine ABD tepki gösterdi. ABD yönetimi Rusya’nın Suriye yönetimi ve muhalifleri görüşmeler için Moskova’ya davet etme planını “zamansız” bir girişim olarak niteledi.ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau tarafların şu anda Viyana’da başlatılan sürecin devam ettirilmesine odaklanması gerektiğini belirterek, “Her şeyin bir yeri ve zamanı olduğuna inanıyoruz. Muhalif grupların temsil edileceği bir yer ve zaman gelecektir. Henüz o noktada olmadığımızı düşünüyoruz” dedi.Moskova’da daha önce de Rusya yönetiminin koordinatörlüğünde Suriye yönetimi ve farklı muhalif gruplar arasında iki tur görüşme düzenlenmişti.

RUSYA VE İRAN ESAD’IN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Rusya, İran’la birlikte Esad yönetiminin en önemli destekçisi olarak görülüyor. Moskova, Batılı ülkelerin geçiş döneminin ardından Esad’ın iktidarı bırakması yönündeki önkoşulunu da reddediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bloomberg’den Türkiye yorumu: Bölgesel resetleme gündemde
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın