DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

66 okunma

Rüyada Fethullah Gülen Görülürse… 

ABONE OL
23 Eylül 2014 19:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rüya, geleceğe ait bazı olayların işaretini veren olaydır. Görünen sahne, görenin bulunduğu daireye veya makama göre farklı anlamlandırılır.

Fethullah Gülen’e bağlılığını hissettiren Yazar, bağlı olduğu Gülen’i rüyasında görünce, zihnine gelen anlam başkalarına da ulaşsın diye rüyasını okuyucularıyla paylaşmış.

Huyum kurusun, dindar insanların anlattığı rüyayı duyduğumda ya da okuduğumda yorum yapmadan edemiyorum.

Rüyasında ortasında bir ağaç olan büyük bir salona girmiş Yazar. O ağacın altında daha önceden tanıdığı bir abi duruyormuş. O abinin üstü başı çok uygunsuz imiş. ”Nedir bu hâlin?” diye sormuş ona Yazar. O abi de cevap verecek yüzü olmadığından başını önüne eğmiş. Biraz sonra bir başka abi gelmiş oraya; ağacın altında boynunu eğmiş olarak duran abiyi azarlamış. O’na, ”Utanmıyor musun selat ve selam salonunda Hocaefendi seni izliyor” demiş. Azarlanan abi, ağacın altından konuşmadan, başı eğik olarak uzaklaşmış.

Rüyasında, sonra, Hocaefendi’nin hizmetinde bulunan abi ve arkadaşların bulunduğu kısma yani selat ve selam salonuna farz namazı kılmaya geçmiş Yazar. Orada bulunan abi ve arkadaşlarla birlikte farzdan önceki sünnet namaza durmuşlar. İkinci rekata kalkıldığında, Fethullah Gülen, temiz giyimi, kahverengi takım elbisesi, krem rengi gömleğiyle selat ve selam salonuna girmiş. İkinci rekati bitirenler, üçüncü rekata kalksalar da namazı bozup Gülen’e yakınlaşmaya başlamışlar. Sadece Yazar ve iki kişi namazlarını bozmayıp bitirmişler. Fethullah Gülen İmam olmuş farz namazı için. Hep birlikte namaza durup bitirmişler.

Dünya çapında ün yapmış birine bağlılık gösteren birinin bu tip rüya görmesi kendini seçkin görmesine ya da seskinlerden olacağını sanmasına sebep olabilir. Ama Yazar bilinçli ve temkinli davranmış, bu rüyasını, danıştığı alim kişiden ”internetten yayınla” tavsiyesini aldıktan sonra umuma duyurmuş. (Hekimoğlu Süleyman Özcan. TIMETURK 18.07.2013)

Yoruma geçeyim:

Yazar Arkadaş Hocaefendi bağlısı olduğundan, rüyasında gördüğü o büyük salon, Gülen’in etki alanı olarak ya da sevenlerinin bulunduğu yerler olarak yorumlanabilir. Salonun selat ve selam bölümü ise, Cemaat’in hareket merkezidir. Yazar selat ve selam dairesine geçtiğine göre, yaşamında Cemaat’in merkez hareket noktasına dahil olmak istiyor. Anlaşılıyor ki, başaracak.

Rüyada görülmeyen ya da görülüp söylenmeyen şey, namazın hangi vaktin namazı olduğudur. Dört rekatlı sünnet ve sonraki eda edilen farz dikkate alınırsa ikindi vaktinin namazı olmalı rüyada görülen bu namaz. Burada rekat sayısı ve bitirilişi telafuz edildiğine göre, rükünlerin ardı ardına yerine getirildiği varsayılabilir. Eğer namaz kıbleye doğru kılınmışsa, merkezi otorite veya otoriteye talip olanlar hedef alınmış demektir. Sünnet namazın eda edilmesi Cemaat’in yetkili organından karar çıkmadan hedefe yönelmeyi gösterir.

Temiz giyimli, takım elbiseli, gri gömlekli Fethullah Gülen, Yazar’ın rüyasında, Gülen adına hareket eden kişiyi veya kişileri gösterir. Bunlar ya işadamıdır ya da bürokrattır. Gülen’in imamete geçmesi, farz namazını kıldırması ve bitirmesi, -dört rekat olsa gerek- bahsedilen kişi ya da kişilerin öncülüğünde merkezi otoriteye dört defa arka arkaya sahnede var olduklarını hissettireceklerine işarettir. Namazın ikindi namazı olduğuna hükmetmiştik. O zaman bu, otoritenin, ulaştığı etkin tepe noktasından epey aşağıya kaydığının işareti olur. Yani zeval vakti. Demek ki Cemaat bu durumdan tedirgin. Sahnede var olduğunu gösterme, eğer Fatiha Suresi’nin okunduğu rüyada anlaşılmışsa, otoriteye mülayemet ve edeple yaklaşma, arzuhal sunma anlamına gelir.

Yazar, ”rüyamda büyükçe bir salona giriyordum, o salonun ortasında bir ağaç vardı” demişti. Bu ağaç, bir insanı temsil eder ki, ağacın büyüklüğü ya da küçüklüğüne; dallarının çokluğu ya da azlığına; meyveli ya da veyvesiz oluşuna göre anlamı değişir. Aldığı rüzgara göre kıpırdar olsa da, bulunduğu yerden hiç bir yere gidemeyecek biridir bu ağaç. Yazar’ın, ”üstü başı uygunsuz” şeklinde tanımladığı tanıdığı abi, çok kötü prestij kaybına uğrayan kişidir ki, durduğu ağacın altından yani umduğu kişiden boşa medet beklediğinden haberi yoktur.

Son söz: Önümüzdeki günlerde Zaman gazetesi’in ve Cemaat ileri gelenlerinin hamlelerini görürsek şaşırmayalım.

İbrahim Faik Bayav

 

 

Bu makale 26 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.