DOLAR 16,6871 0.02%
EURO 17,5361 -0.15%
ALTIN 974,80-0,11
BITCOIN 335007-3,61%
Adana
27°

AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘SABIR TAŞI ÇATLAMADAN’
69 okunma

‘SABIR TAŞI ÇATLAMADAN’

ABONE OL
19 Haziran 2016 10:39
‘SABIR TAŞI ÇATLAMADAN’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eğitim Sen Kozan Temsilcisi Mürsel Yazıcı 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesiyle ilgili olarak KozanBilgi.Net’e bir basın açıklaması gönderdi. Yazıcı basın açıklamasında şunları belirtti;

“2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı sona erdi. Bu eğitim-öğretim yılıyla birlikte eğitimde beklenen değişimin, dönüşümün yaşanmasını umut ediliyordu. Ancak aradan geçen süre zarfında eğitimde olumlu yönde bir gelişme yaşanmadı. Yanlış gördüğümüz, eğitime, eğitimcilere zarar verdiğine inandığımız hususlarda düzeltici adımlar atılmadığına hep birlikte tanıklık ettik. Umuyoruz ki; Yeni dönem, eğitimdeki sendikal görünümlü paralel yapılanmayı, ikircikli anlayışları, torpili, yandaş furyasını, baskıyı, ötekileştirmeyi sona erdirir ve bu dönemde eğitimin asıl meselelerine çözüm üretilir.
Milli Eğitim’de bağımsız, eğitimin menfaatlerini düşünerek karar alınamaması milli eğitimin başındaki en büyük beladır. Milli Eğitim adeta paralel bir yandaş sendikanın eline teslim edilmiştir, eğitim çalışanları baskıya, tehdide, şantaja maruz kalmıştır. Bu paralel çetelerin işaret ettiği isimler ya makamlara getirilmekte ya da yerlerinden edilmektedir. Bunlar sayesinde eğitimde kariyer, liyakat, ehliyet kavramlarının içi boşaltılmıştır. Dolayısıyla okullarda kalite düşmekte, huzur kaçmaktadır. Hatta milli eğitimde göreve gelmiş bazı kişiler artık sendikal kimlik taşımamasına rağmen malum yandaş sendikanın faaliyetlerine katılmaktadır. Öncelikle bundan kurtulmak, eğitimi yandaş sendikanın değil, Milli Eğitim teşkilatının yönetmesini sağlamak son derece önemlidir. Ayrıca Milli Eğitim herkese kucak açması, sorunları büyük bir olgunlukla dinlemesi ve çözüm noktasında adımlar atması, yargı kararlarının dikkate alınması da son derece önemlidir.

“ÖĞRETMENİN UMUDUNU BİTİRMEYİN”
Ağustos ayında atama yapılmayacağına ilişkin açıklamalar acilen geri çekilmelidir.73 binden fazla ücretli öğretmen çalıştırıp, Ağustos ayında atama yapmamak büyük bir tezattır. Şu anda öğretmenler Ağustos ayında atama yapılması konusunda beklenti içerisindedir. Özellikle bu ay içinde mezun olacak öğretmenlerimiz atanmak için 2017 yılını beklemek zorunda kalacaktır. Bu da yeni mezunlar için hak gaspı anlamına gelmektedir.

“TURİZMCİYİ DE ÖĞRETMENİDE UNUTMA”
Turizmci düşünülürken öğretmenler unutulmasın. Tatil için verilmesi düşünülen bir yılda geri ödemeli bir maaşın yarısı alınmamalıdır.
Kafasında ekonomik problemler olan, ay sonunu nasıl getireceğini düşünen, borcu borçla kapatan eğitimciler öğrencilerine verimli olamaz. Yapılan araştırmalar Türkiye ile OECD ülkeleri arasında öğretmen maaşları açısından derin farklar olduğunu ortaya koymaktadır. Portekiz’de ilkokulda göreve yeni başlayan bir öğretmen yılda brüt 30 bin 806 dolar, en üst düzeyde görev yapan bir öğretmen yılda brüt 57 bin 201 dolar kazanmaktadır. Türkiye’de göreve yeni başlayan öğretmenlerin yılda brüt 25 bin 295 dolar, en üst düzeyde görev yapan öğretmenlerin ise yılda brüt 29 bin 342 dolar kazandığı görülmektedir
Sadece öğretmenlerimiz değil, memur, hizmetli, daktilograf, teknisyen v.b. tüm eğitim çalışanları ekonomik yönden sıkıntı içerisindedir.
Öte yandan; Hatırlanacağı üzere MEB geçen eğitim-öğretim yılında diplomaya dayalı alan değişikliği yapmamış, bununla ilgili beklentisi olan öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Dolayısıyla MEB bu yaz diplomaya bağlı alan değişikliğini mutlaka yapmalıdır.
MEB il içi sıraları ikinci kez çalıştırmalıdır. Sıraların çalıştırılmasıyla il içinde oluşacak yer değişikliklerinden oluşan boş normlara eğitim kurumlarına yer değiştirebilecek ve açık normlar hakkaniyete uygun olarak doldurulacaktır.
Aile bütünlüğü önemsenmeli ve eş durumu özrü bulunan tüm öğretmenlerimiz aileleriyle birleştirilmelidir. İller arası tayinlerde yeterli kontenjan açılmalıdır. Mahrumiyet bölgelerinde çakılı kalmak bu öğretmenlerimizin kaderi olmamalıdır. İl içi özür tayinleri yapılmadığı için aynı ilin birbirinin yüzlerce kilometre uzak ilçelerinde görev yapan eşlerin tayin sorunu da çözülmelidir.
Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik konusunda kıdeme dayalı bir düzenleme yapılmalıdır.
Öğretmenlere iller arası rotasyon getirileceğine ilişkin haberler gündemdedir. Sendika olarak gerek il içi gerekse iller arası rotasyona karşı olduğumuzu her fırsatta dile getirmiştik. 950 bin öğretmeni yerinden yurdundan edecek, kurulu düzenini bozacak, göçe zorlayacak, böylesine ucube bir uygulama eğitimciler nezdinde asla kabul görmez. Dolayısıyla Bakan Yılmaz’ın bu haberlere açıklık getirmesi ve rotasyon olmayacağını açıklaması gerekmektedir. Şu anda çok tedirginlik yaşayan öğretmenler Bakan’ın ağzından bu açıklamayı duymayı beklemektedir.
Biz eğitimciler olarak 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılından umduğumuzu bulamadık. Umuyoruz ki; 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı tüm eğitim camiası için sorunların nispeten azaldığı, eğitimin hedeflerine ulaştığı, eğitimcilerin hak kayıpları yaşamadığı bir yıl olur. Türk Eğitim-Sen olarak tüm eğitim çalışanlarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz, üniversite sınavına girecek öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Ayrıca tüm milletimizin mübarek Ramazan Bayramını da kutluyor, bu bayramın ülkemize ve milletimize huzur, barış getirmesini temenni ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Mürsel YAZICI
Türk Eğitim Sen
Kozan Temsilcisi


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.