DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 411075-1,73%
Adana
28°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sabun Ve Deterjan Üretimi 

Sabun Ve Deterjan Üretimi 

ABONE OL
03 Eylül 2021 19:03
Sabun Ve Deterjan Üretimi 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yağlar, buhar, asit veya enzimlerle hidroliz edilirse, gliserin ve yağ asitleri elde edilir.Şayet hidrolizde suya, NAOH eklenirse yağ asitleri yerine sabun oluşur.Yağ asitlerinin Na ve K tuzlarına SABUN denir.Sabun bir yüzey aktif madde olup, bilinen en eski yıkama ve temizleme aracıdır.

C17H35COO-CH2 CH2-OH

C17H35COO-CH + 3NAOH 3C17H35COONa + CH-OH

C17H35COO-CH2 CH2-OH
(Gliserin tri stearat) (Sodyum Stearat) (Gliserin)
(SABUN)

SABUN ÜRETİMİ
Sabunların ilkel maddesi, bitkisel ve hayvansal yağlar ile yağ asitleridir.Sanayileşmiş ülkelerde, sabun üretiminde sentetik yağ asitleri de kullanılmaktadır.

Sabunlar, kıvamlarına göre:
1- Sert sabunlar
2- Yumuşak sabunlar olarak ikiye ayrılır.
Sert sabunlar ise;
1- Külçe sabunları
2- Külçe-tutkal sabunları
3- Tutkal sabunları olmak üzere üçe ayrılır.
KÜLÇE SABUNLARI
Ham madde olarak zeytinyağı,pirina(yağı alınmış zeytin ezmesi) yağı, iç yağ, yer fıstığı yağı, kemik yağı kullanılabilir.Bu sabunlar, sıcak suda iyi köpürür.Sud kostik (NAOH) miktarı, tri stearin veya tri palmitin üzerinden hesaplanır.Tristearine göre NaOH %13,5; tri palmitine göre NaOH %14,9 alınır.
Teorik verim:100 kg yağdan (tri stearin) 103,1 kg (sodyuma göre) sabun, tripalmitinden ise 103,4 kg sabun elde edilir.%30-40 su vardır.

Külçe Sabun Üretimi
Yağlar, büyük bir çelik kazana konur.Buhar serpantini deliklidir.Oluşan sıvı 80 0C ye gelene kadar buhar verilir.Kazanın dibinde, buhardan kondense olan su görülür.Kostik, aşamalı olarak verilir.Direkt buhar, kütleyi karıştırır ve onu emülsiye eder.Bu aşamada, gliserinle birleşmiş üç asit radikalinden biri alınır.Daha fazla kostik eklenir ve sabun çözeltisi pasta kıvamı oluncaya kadar, buharla kaynatma sürdürülür.Pasta kıvamı, ikinci asit radikalinin de gliserinden hidrolizlenmiş olduğunu gösterir.
Kütleye tuz eklenip, sabunun üstten ayrılması sağlanır.Gliserin içeren tuzlu seyreltik çözelti, dibe çöker ve oradan alınır.Daha fazla kostik eklenir, kaynatma yenilenir ve sabuna tekrar tuz atılır. Bu işlem yağın tamamıyla hidroliz olması sağlanana kadar yinelenir.İstenilen kalite ve doğallıkta sabuna ulaşılınca kesilir. Son olarak kazan kapatılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android Cihazlarda Root Nasıl Yapılır?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.