Saç Dökülmesine Kesin Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesine Kesin Bitkisel Çözüm

Günde 50-100 tel dökülmesi normal sayılır. Kafada 90-160.000 arası tel bulunur. Bunların 50-100 ünün dökülmesi o kadar sorun olmaz. Zaten bu dökülme saçları yıkarken ya da tararken meydana gelir, yani doğaldır. En çok dökülme tabii ki uzun saçlarda görülür ancak yine de normaldir.

Saç dökülmesi %10-%50 oranında olursa işte o zaman sorun başlar. Dökülme sebepleri kolayca tespit edilir. Genelde saç kökleri incelenir. Çoğunlukla da dökülmenin kırılma sebebiyle gerçekleştiği saptanır. Eğer son zamanlarda perma yaptırdıysanız saçınız hassaslaşmıştır. Bu durumda saçınızın bakıma ihtiyacı vardır.Eski zamanlardan beri saç bakımı için çeşitli bitkilerden yararlanıldığı bilinmektedir. Bu bitkilerden bir tanesi de dulavratotudur. Çoğunlukla saçı yıkandıktan sonra köklere sürülür. Yarım litre suya 10-16 gram dulavratotu koyun ve 16 dakika kaynatın. Daha sonra saçlara uygulayın ve 1-2 saat bekletin.Ayrıca 10 gün boyunca şu formülleri uygularsanız kökten kopmaları engellemiş olursunuz:

  1. Isırgan otu yaprakları – 100g su – 0,5 lt sirke. Hepsini karıştırıp kaynatın ve saç diplerine sürün.
  2. Çuha çiçeği ve çuha çiçeğinin pudra haline getirilmiş köklerini karıştırın ve bu karışımdan bir kaşık 1-2 bardak kaynamış suya atın. 1-2 ay boyunca haftada 1-2 kez saç diplerine sürün.
  3. Isırgan otu ve dulavratotu köklerini 200 g kaynamış suda karıştırın ve sürün.

Bazı uzmanlara göre saç dökülmesinin sebebi C ve B vitaminlerinin eksikliğidir. Bazılarına göre ise sülfür, demir ve çinko içeren süt ürünlerinin tüketilmemesidir. Kilo vermek için diyet yaparken bu maddeleri vücuduna almayan kişiler saç dökülmesine de maruz kalır.Hepimizin stresli olduğu zamanlar vardır. Bu dönemlerde de saç dökülmesi yaşanır ve bazen bu dökülme stresi artırır. Bu anlamda hamilelik, adet dönemi de olumsuz etkilenirken hormonal değişiklikler de yaşanabilir.Başınıza masajlar yapabilirsiniz. Ellerinizi başınıza koyun ve dairesel olarak hareket ettirin.Sağlıklı ve güzel saçlar istiyorsanız boyadan ve permadan uzak durun; ayrıca saçınızın kurumadığından emin olun. Saçınızı kestirerek bir süre tarama işleminden kurtulabilirsiniz. Böylece saçlarınız tarama sebepli dökülmeye maruz kalmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın