Şaka bile olsa Yalan söylemek..

Şaka bile olsa Yalan söylemek..

Şaka bile olsa Yalan söylemek..

Abdullah İbnu Amir henüz küçük yaşlardayken, annesi ona eğer yanına gelirse kendisine bir şey vereceğini söyler. O sırada onların evinde oturmakta olan ve konuşulanı duyan Efendimiz, İbnu Amir’in annesine, çocuğa gerçekten bir şey vermeyecekse bu söylediğinin yalan hanesine yazılacağını bildirmiştir. (Ebu Davud)

Yalanın Şakası Olmaz..

Efendimiz, insanları güldürmek için dahi yalan söylemenin doğru olmadığını bildirmiştir. (Ebu Davud, Tirmizi)

Yalan Ateşe Götürür..

Rasulullah (s.a.v), “Doğruluk, insanı ALLAH’ın razı olacağı iyiliğe götürür. Bu rıza ise cennete ulaştırır. Kişi doğru söyler ve doğruyu ararsa sonunda ALLAH’ın indinde doğru sözlü (sıddık) diye kaydedilir. Yalan ise kişiyi haddi aşma’ya, haddi aşmak da ateşe götürür. Kişi yalan söyler ve yalanı araştırırsa, sonunda ALLAH’ın indinde yalancı diye kaydedilir” buyurmuştur. (Buhari)

Yalancının Kalbi Siyah Renkte Olur

ALLAH Rasulü (s.a.v), yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam eden kişinin kalbinde önce siyah bir noktanın belirdiğini; o kişi yalan söz söylemeye devam ettikçe kalbindeki bu siyahlığın büyüyüp kalbinin tamamını kapladığını belirtmiştir. Efendimiz, bu şekilde kalbi kararmış kişilerin, ALLAH (c.c.) nezdinde “yalancılar” arasına kaydedileceğini buyurmuştur.

Yazıklar olsun, insanları güldürmek için konuşup yalan söyleyene! Yazık ona, yazık ona!”

(Ebu Davud, Edeb, 88; Tirmizi, Zühd, 10.)

(Muvatta, Kelam).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enbiya Suresi 96'daki Yecüc Mecüc Nedir?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın