DOLAR 17,2711 0.29%
EURO 17,6066 0.3%
ALTIN 967,590,52
BITCOIN 3582062,79%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Salome – Alaz- Orçun Zeren
100032 okunma

Salome – Alaz- Orçun Zeren

ABONE OL
19 Haziran 2022 23:17
Salome – Alaz- Orçun Zeren
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar Orçun Zeren’in “Salome” ve “Alaz” isimli kitapları tüm seçkin kitabevlerinde okuyucularıyla buluşuyor

Salome Tanıtım;

Görünür bir düşmanla savaşmak kolaydır. Düşman görünmez olduğunda da savaşmak mümkündür. Peki ya düşman aklınızın içindeyse?

Düşmanın varlığından habersizken, hatta düşmanın ne anlama geldiğini bile bilmezken onunla savaşmak zorunda olmak: İşte bu trajiktir!

Özgürlüğün ve düşünmenin hastalık sayıldığı ve “tedavi”sinin ölümcül olduğu bir toplumda ve çağda, özgürlük tutkusuyla parıldayan aklının tufanında düşünceler zuhur eden biridir Salome.

“Yüce” ve “yanılmaz” yönetimin elbirliğiyle ve zorla “mutlu etmek” istediği bir toplumu özgür ve “mutsuz” kılmak için mücadele ediyor Salome.

Salome, mutluluk histerisinin topluma dayatılması ve kitlesel mutluluk cinnetinin çaresiz dışavurumunu edebiyatın ve felsefenin kadim yurdunda dillendirerek duyumsanır kılıyor. İnsanların, süreğen mutlu olmaları gerektiğine inanılan bir çağda yaşıyoruz ve mutluluk üzerine söylenebilecek sözcükleri tükettik. Bu dipsiz, ufuksuz ve mutlak mutluluk diktatörlüğünde aşk yersiz, imkânsız ve bağışlanmaz bir suça dönüşmüştür.

İşte şimdi tam da şu an tırnaklarınızı sırtına geçirip, dişlerinizi sıkarak okumakta olduğunuz Salome, aşka, mutluluğa ve umuda dair yüreklendirici olmayı arzulamaktadır. Yazarın bu arzusu, ödenmiş kefaretlerin geride bıraktığı çıplak yaşamın kudretinden neşet etmiştir.

Alaz Tanıtım;

Alaz’ı yazma fikri, haksızlığa isyan ve toplumsal empatiye olan ihtiyacımız üzerine oluştu. Her zaman kişilerin birbirinin acısını yalnızca tahmin edebileceği fakat asla acıyı çeken kadar acının ne olduğunu anlayamayacağını düşündüm. Bedenler, kültürel altyapı, sınıf, ırk, cinsiyet ve yetenekler bakımından birbirimizden farklıyız

Bu farklılıkları zenginlik olarak görmek yerine hoşgörüsüzlüğümüze ve saldırganlığımıza meşruiyet kazandırmak amacıyla yanıp tutuşan bir toplumda ve dünyada yaşıyoruz. Yaratmış bulunduğum bir karakter üzerinden milliyetler, inançlar,cinsiyetler ve sınıflar üzerinde sadece insanı anlatan bir roman kaleme aldım.

Romanın karakter macerası Orta Asya steplerinde yaşayan bir Türk erkeği olarak başlıyor. Karekter kadın, erkek, Arap, Rus, zengin, yoksul olacak, insan icadı ırkın, sosyal konumların,cinsiyet farklılıklarının ne kadar önemsiz olduğunu bize gösterecektir. Tıpkı yaşadığımız toplumu, doğduğumuz aileyi, cinsiyetimizi seçemediğimiz gibi karekterimiz de bunları seçemiyor. Ona dayatılanı yaşamak mecburiyetinde kalıyor. Yaklaşık 700 Yıllık dünya tarihinde kayıp bir ruh olarak yaşayan Alaz, en başından beri aradığı huzura kavuşuncaya dek farklı dünyalardan, farklı bakış açılarıyla bizlere sadece insanı anlatıyor


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.