DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 4742050,68%
Adana

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Salon Eğreltisi – Nephrolepis Exaltata

Salon Eğreltisi – Nephrolepis Exaltata

ABONE OL
03 Eylül 2021 18:56
Salon Eğreltisi – Nephrolepis Exaltata
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anavatanı Tropik Amerika’dır. Dipten başlayarak bol sürgün veren, yelpazemsi yaprakları iki yanlı tarak veya tüysü dizilişte, çok sayıda yaprakçıktan oluşan sarılıcı iç mekanlarda yetiştirilebilen süs bitkileridir. Doğada 30 türü bulunan Nephrolepis cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türü N.cordifola’dır.

İklim İstekleri

Kış aylarında bitki 14-16 C sıcaklığa gereksinim göstermektedir. Ancak kesinlikle 10 C sıcaklığın altına düşmemelidir. Yüksek orantılı nem ister veyarı gölge veya gölge yerleri sever. Kuzeye bakan pencere kenarlarında bulundurulabilirler. Doğrudan güneş ışığı yaprakların kurumasına neden olur, bitki zarar görür.

Toprak İstekleri

Hacim olarak 3 kısım lifli turba, 2 kısım tınlı toprak ve 1 kısım dişli kumun karışımıyla elde edilir.
Üretim Teknikleri

Üretimi spor ve ayırma ile yapılır. Mart ayı sporların en iyi ekim zamanı ayıdır. Ayırma ile üretimde, genç bitkiler Nisan ayı içerisinde stolonlardan ayrılarak hacim olarak eşit miktarlarda lifli turba ve kum karışımına dikilirler. Ortamın sıcaklığı 13 C olmalıdır.

Gübreleme

Her 3 yılda bir Mart-Nisan ayları arasında saksı değiştirme yapılır. Nisan-Ağustos ayları arası 2 haftada bir kez 2 G/1 kompoze gübre verilir.

Sulama

Yüksek orantılı nemle birlikte bol miktarda suya gereksinim gösteren bir bitkidir. Nephrolepis’ler yazın her gün sulanmalı, ancak saksı toprağının ıslak hale gelmesinden kaçınılmalıdır.
Sulama oda sıcaklığındaki kireçsiz su ile yapılmalıdır. Ekim-Şubat ayları arasındaki dinlenme döneminde verilen su azaltılarak saksı toprağı orta derecede nemli tutulmalıdır.

Budama

Kuruyan yapraklar kesilerek uzaklaştırılmalıdır.

Hastalık ve Zararlıları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bitki Bakımı

Önemli zararlıları Kurşuni Küf ve Antraknoz;zararlıları ise Kabuklu ve Unlu Bitler’dir. Kurşuni küf; Yaprak, gövde ve çiçeklerde etkilidir. Fazla nemli ortamlarda bu bitki kısımlarının üstlerini gri küf tabakası kaplar. Bulaşmalar çiçeklerde küçük koyu renkli lekeler halinde görülür. Uzun süre devam eden %85’in üzerindeki orantılı nem ve özellikle 15-25 C sıcaklıklarda hastalığın yayılması için en uygun ortamdır. Mücadelesi ve alınacak önlemler için; Yayılma koşulları olan sıcaklık ve nem oranlarını uygun düzeyde tutmak, Hastalık parazit olduğu için bitkiyi yaralayan ve zarar veren her türlü faktörden kaçınılmalı, Captan 50 , su ile karışabilen toz halindeki ilaç yani formülasyonu w.p. olarak, 10lt ‘ye 1lt suya doz uygulanarak 15 gr uygulanmaktadır. Dichlofluanid 50, w.p. 10/1 dozda 20g preparat uygulanır. Vinclozolin 50, w.p. 10/1 dozda 7.5g preparat uygulanır. Antraknoz Belirtileri, yaprak uçlarının önce sarımtırak sonra esmer ve en sonra da koyu kahverengi bir renk aldığı uç yanıklığı şeklinde belirir. Kurak yörelerde , kaloriferli ve havasız ortamlarda yetişen bitkilerde neden olan yapraklarda kavrulma ve yaprak dökümü Antraktoz ile karıştırılmaması gerekir. Mücadelesi, Sporların yayılmasını önlemek için hastalıklı yapraklar toplanıp yok edilmelidir.

Kabuklu bitler; Koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir. İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür. Mücadelesi, Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat, Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Clematis Çiçeği
Unlu bitler; Kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet