DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Salon Kalası – Zantedeschia Aethiopica

Salon Kalası – Zantedeschia Aethiopica

ABONE OL
20 Şubat 2022 20:39
Salon Kalası – Zantedeschia Aethiopica
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anavatanı Afrika olan Salon Kalası iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilen bir bitkidir. Yaprakları iri ve koyu yeşil renkli; çiçekleri boru şeklinde, beyaz ve kesme çiçeklikte özel bir yeri olan bitkilerdir. Tabiatta 8 türü bulunan Zantedeschia cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan türler Z.elliottiana ve Z. Rehmanni’dir.

İklim Özellikleri

kış aylarında sıcaklık 10-12 C olmalı, en fazla 15 C olan yerlerde muhafaza edilmelidir. Yüksek orantılı % 75-80 nem istemektedir. Kışın çiçeklenme döneminde aydınlık, yazın dinlenme döneminde gölge yerlerde bulundurulmalıdır.

Toprak isteği

John Innes saksı kompostu No.2 de iyi geişme gösterir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır.

Üretim Tekniği

Üretimi rizomların bölünmesi suretiyle veya yan sürgünlerin (yavru bitkilerin) saksı değiştirme sırasında ayrılarak, içerisinde büyüme kompostu bulunan saksılara şaşırtılması ve herhangi bir dinlenme dönemi gözetmeksizin gwlişmiş bitki haline gelinceye kadar yetiştirilmesi ile yapılır.

Gübreleme

Her yıl Temmuz ayında saksı değiştirme işlemi yapılmalıdır. Ağustos-Kasım ayları arasında haftada bir kez 3 g/l azotça zengin kompoze gübre; Aralık-Mart ayları arası ise haftada bir kez ; miktarı her 3 haftada 1 g artırılmak suretiyle, 3 g/l potasyumca zengin kompoze gübre verilir.

Sulama

Bitkiler Kış ve İlkbahar aylarında çiçeklenme dönemi boyunca sulanmalı ve orantılı nemi düşük yerlerde yapraklara sık sık su püskürtülmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra saksı toprağı hafif nemli tutularak büyük yaprakların dökülmesi sağlanır. Mayıs’tan Temmuz’a kadar dinlenme süresince bitkilere 7-10 günde bir olmak üzere çok az miktarda su verilmelidir. Verilen su miktarı Temmuz ayından itibaren artırılmalıdır.

Budama

Kuruyan ve çürüyen yaprak ve çiçekler kesilip uzaklaştırılmalıdır.

Hastalık ve Zararlıları

Önemli hastalıkları Virüs, Yaş Çürüklük, ve Yaprak Lekesi; zararlıları ise Thrips’ler, Yaprak Bitleri ve Unlu Bitler’dir. Virüslü hastalıkların ilaçla mücadelesi yapılamamaktadır. Ancak taşıyıcı ve hastalıklı bitkilerin yetiştirilmemesi, toprağın virüs bulaşıklı olmaması gerekir. Yaprak lekesi; Genellikle yaşlı yapraklarda görülür. Lekelerin üzeri duman rengi fungal rengi örtü ile kaplıdır. Mücadelesi; Hastalıklı bitkileri ortadan kaldırmalı, Sıcak hava, fazla nem ve aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Captain 50 (W.P.) 25 g (10/1 suya) ve Maneb 80 (W.P.) 17.5g (10/1 suya) preparatlar uygulanabilir. Yaprak bitleri, püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir.

Thrips’ler silindirik vücutlu 0.7-0.9 mm boyunda esmer, açık sarımsı renkli küçük böceklerdir. Kanatlarının kenarlarında uzun kirpikler bulunur. Bitkilerin yaprak, sap ve çiçeklerini sokup emerek yapraklarda beyaz lekelerin oluşmasına ve yaprakların sararmasına neden olurlar. Mücadelesi, Bromophos 40 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 8cc’lik 10/1 suya preparat veya Omethoate 50 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 10cc’lik 10/1 suya preparat, formothion 33 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 8cc’lik 10/1 suya preparat hazırlanarak uygun bir pülverizatör ile bitkiye püskürtülme yapılarak ilaçla tedavi uygulanabilir. Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması veya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virüs hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar.

Mücadelesi, aşağıda adı ve kullanım dozu verilen ilaçlardan birisi su ile karıştırarak uygun bir pülvizatörle bitkiye püskürtülmelidir. Parathion-methyl 35 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 10 cc’lik 10/1 suya preparat veya Malathon 20 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 25 cc’lik 10/1 suya preparat kullanılabilir. Unlu bitler; kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.