KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Sanal hastane tuzağı meclis gündeminde!

Sanal hastane tuzağı meclis gündeminde!

Sıradan muayenehaneler, hastaları yönlendirme amacıyla kurulmuş internet sitelerinde “Tecrübeli kurumsal hastane” gibi sunuluyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, milyonları mağdur eden “Hastane tuzağı”nı, TBMM gündemine taşıdı.

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, sıradan muayenehanelere internet sitelerinde “tecrübeli kurumsal hastane görüntüsü” veren aldatıcı yönlendirmelerle vatandaşa kurulan tuzağı, Meclis gündemine taşıdı.

SORUNA İLİŞKİN ŞİKÂYETLER ARTTI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, son yıllarda internet ortamında ve bazı televizyonlarda insanların sağlığını riske atacak aldatıcı bilgi ve yanıltıcı yönlendirmeleri TBMM gündemine taşıdı. Karakaya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplandırması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde, soruna ilişkin şikâyetlerin artığına dikkat çekti.

SANAL ORTAMDA KİRLİ TUZAK

Özellikle sanal ortamda sağlık kurumları ve doktorlarla ilgili yanıltıcı yönlendirmelerle vatandaşa ‘tuzak’ kurulduğunu vurgulayan Karakaya, “Söz konusu bazı sitelerde; kalp-damar, genel cerrahi ve medikal estetik gibi alanlarda hastane ortamında uzman doktorlar tarafından yapılması gereken ameliyatlar için hastaların, Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan, SGK kaydı bile bulunmayan merdiven altı sözde kliniklere yönlendirildiği yönünde endişeler, tarafımıza iletilmektedir.” bilgisini paylaştı.

GERÇEKLER GİZLENİYOR, HASTANE GÖRÜNTÜSÜ VERİLİYOR

Karakaya şöyle devam etti:

“Bu yapılan yönlendirmelerde, sıradan muayenehaneler olduğu gerçeği gizlenerek, tecrübeli kurumsal hastane zinciri algısına yer verildiği söylenmektedir.

Milyonlarca lira harcanarak, birçok zorlu eşik atlanarak, yüzlerce doktoru, hemşireyi, yardımcı elemanı istihdam ederek kurulan devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler tüm yasal zorunlulukları yerine getirmek suretiyle, denetime de açık olarak faaliyet yürütürken, birkaç fırsatçının vergisiz kazanç uğruna insanların hayatlarını riske atmaları kabul edilemez.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TÜSİKON’dan Vali Elban’a ziyaret

“ŞİKÂYETLER DİKKATE ALINMIYOR” İDDİASI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya “Bütün bunlara rağmen, bu tehlikeli yasadışı faaliyetle ilgili yapılan şikâyetlerin ise sonuç vermediği iddiaları ayrıca dikkat çekmektedir. Netice itibarıyla, söz konusu sorunla ilgili hasta vatandaşlarımızın daha fazla mağdur edilmemesi, ivedilikle harekete geçilmesi, gerekiyorsa istismarı önlemek için yeni yasal düzenlemelere gidilmesi gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

TEDBİR ALINIYOR MU, YAPTIRIM UYGULANIYOR MU?

Karakaya, Bakan Recep Akdağ’a şu soruları yöneltti:

“İnternet reklamlarıyla hasta toplamaya çalışan ve Bakanlığınızın bilgisi dışında faaliyet gösterten sağlık kuruluşları var mıdır? Bu tarz hastanelere giderek mağdur olan vatandaşlarımızın sayısı kaçtır? Yasal olmayan klinik ya da hastanelere karşı hangi tedbirler alınmakta ve yaptırımlar uygulanmaktadır? 2016 ve 2017 yılında Bakanlığınızın tespit ettiği ve faaliyetlerine son verilen klinik ya da hastane sayısı kaçtır? Bu tarz yasadışı faaliyet gösteren ve para karşılığı buralarda doktorluk yapan hekimlere ne gibi yaptırımlar gerçekleştirilmiştir? Vatandaşlarımızın mağdur olmasına ve zarar görmesine neden olan bu tür sağlık alanındaki reklamların denetimi ve takibi yapılmakta mıdır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın