KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Sanatçı Nur Sağlamer Yazıları ve Sanatsal Çalışmalarıyla KozanBilgi.Net’de

Sanatçı Nur Sağlamer Yazıları ve Sanatsal Çalışmalarıyla KozanBilgi.Net’de

14 yılı aşkın bir süredir okurlarına her zaman en kaliteli hizmeti vermeye çalışan KozanBilgi.Net ailesine SanatçıNur Sağlamer’de katıldı. Sayın Sağlamer’e bir birinden güzel yazı ve çalışmaları için KozanBilgi.Net Yönetimi olarak şimdiden teşekkür ediyoruz.

Aramıza Hoş Geldiler…

Nur Sağlamer- Öz Gelmişi  

1959 Ergani-Diyarbakır doğumlu.

Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu.

Evli ve çocuklu

Resim: Nur Sağlamer

SANATSAL YAŞAMI

Resme ortaokul yıllarında öğretmeninin teşvikiyle ağırlık veren Nur Sağlamer, ilk hedefi olan İstanbul Güzel Sanatlar Yüksek Okulu yetenek sınavları öncesi akademi hocalarından ders aldı. Kazandığı yetenek sınavına rağmen, o dönemin iş olanakları nedeni ile İktisat okumayı tercih etti ancak yaşama bakışını ifade edebildiği resimden hiç kopmadı.

1999 yılından bu yana “Yarım kalmış hikâyeler” olarak adlandırdığı, kendine has resim tarzı ile çalışmalarını sürdürdü ve çok sayıda esere imzasını attı. Kendine ait atölyesinde öğrencilerini yetiştirdi ve öğrenci ve sanatseverlere yönelik ulusal ve uluslararası çalıştaylar düzenledi.  İlk ve Orta Öğretim Kurumlarında,  üniversitelerde kulüp, meslek örgütleri ve derneklerin davetlisi olarak sergiler açtı, “Doğa ve Yaratıcılık” konusunda sunum ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

Birçok dernek, kuruluş yararına karma sergilerde yer aldı. “Güzelse yaşıyordur” isimli karma serginin birincisini Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisinde, ikincisini İzmir’de tarihi tren garında organize etti. Bu sergi değişik şehirlerde devam ediyor.

Turkuaz Sanatçı Topluluğu kurucularından olan sanatçı, ilginç bakış açısı ile efsanelerin bugün de hayatımızda var olduğunu anlatmayı amaçladığı karma teknik ile resim çalışmalarını da 2012 yılından itibaren sürdürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aşılamada randevu sistemi engeli

Emel Ardahanlı’dan taş baskı dersleri almış, çeşitli çalıştaylara katılarak baskıcılık üzerine kendisini geliştirmiştir.  Taş baskı ve el sanatlarını birlikte kullanarak giysi ve aksesuarlar tasarlayan Sağlamer, çeşitli kadın, kültür ve gezi dergilerinde öyküler, makaleler ve söyleşiler kaleme alan yerel basında halk masallarımızı bugüne uyarlamış Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış makaleleri ve haberleri vardır.

İlkokul yıllarında şiir yazmaya başlamış ve birçok şiiri edebiyat dergilerinde, gazetelerde, kitaplarda yayınlanmış ve ödül almıştır.

Ressam, şair ve yazar Sağlamer, Sosyal Sorumluluk Projelerinde, sanatsal ve sosyal konularda yapmış olduğu gönüllü çalışmalarından dolayı 2017 yılında TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “Yöresinde Fark Yaratan Kadın”, 2019 yılında da yine TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur, Afyon) bölgesinde Kültür,  Sanat Girişimciliğinde en başarılı kadın seçilmiştir. 

SERGİLER

Kişisel Sergileri;

 • Bahçeşehir Üniversitesi- İstanbul
 • Akdeniz Üniversitesi- Antalya (2 kez) Olbia Sanat Galerisi.
 • Antalya Arkeoloji Müzesi.
 • Büyükçekmece Uluslararası Kültür Sanat Festivali Türkan Saylan Sanat Galerisi.
 • Haşim İşcan Kültür Merkezi
 • Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD)
 • EXPO 2016 Antalya.
 • Karacaoğlan Kitap Fuarı. Osmaniye-Düziçi

Sanat Fuarları

ARTANKARA 2018
STANBULART 2019

 

Karma Sergileri;

 • Büyükçekmece Festivali
 • Akdeniz Üniv. Olbia Sanat Galerisi
 • Expo Center Antalya
 • İzmir TCDD Müzesi
 • Muratpaşa Belediyesi Sergi Salonu-Antalya

 

Sanat Buluşması Organizasyonları.

 • HSPA —-   Mayıs 2017
 • HSPA 2 —– Ekim 2017
 • HSPA 3 —– Mayıs 2018
 • Güzelse Yaşıyordur Antalya 2011
 • Güzelse Yaşıyordur İzmir 2012
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TÜSİKON’dan Vali Elban’a ziyaret

 

KİTAPLARI

Dicle Sen Söyle (2. baskı)

Kemoterapi Değil Kameltropi (2. baskı )

İŞ VE SOSYAL HAYATI

1961-1999 yılları arasında İstanbul Bakırköy’de yaşadı. Kendisini Bakırköy’lü olarak tanımlayan Nur Sağlamer resmi eğitim hayatını İstanbul’da tamamladı. 1999 yılından bu yana yaşamakta olduğu Antalya, Kumluca ilçesinde yöre halkına ve öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları düzenlemekte ve Belediye Başkanlarına eğitim, kültür, sanat, turizm konularında gönüllü danışmanlık yapmakta.

Lise ve üniversite yıllarında Türk Folkloru üzerine “Anadolu Turizm – Folklor Derneğinde” ve “İstanbul Turizm Tanıtma Dernekleri”nde çalışmalar yaptı. Halk Eğitim’in Usta Öğretici kadrosunda 10 yıl boyunca halk dansları öğretti.

Şirketini kurmadan önce çeşitli firmalarda dış ticaret müdürlükleri, mali danışmanlık gibi değişik görevlerde bulundu.

1988- 1999 yılları arasında Türkiye’nin İlk Kadın Demir Çelik Ticareti Şirketi Sahibi olarak çalıştı. Kadının el attığı her işte sadece ulusal bazda değil uluslararası alanda da başarı sağlayabileceği düşüncesini yaymayı kendisine görev edindi.

2004 yılında eşi Haluk Sağlamer ile Kumluca-Antalya’da HavaSuPark isimli butik oteli kurdu, yavaş tatil kavramını otelinde hayata geçirdi. Bu otelin bünyesinde açtığı sanat galerisinde  ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yaptı

Sivil Toplum Kuruluşlarındaki görevleri:

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bakırköy Şubesi Kurucu Başkanı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi.

BASAD. Bakırköylü Sanatçılar Derneği Üyesi

Cüzamla Savaş Derneği Üyesi.

İktisatçılar Derneği üyesi.

Antalya Girişimci İş Kadınları Derneği.

Antalya Uluslararası Kızkardeşler Derneği üyesi.

 

nur@havasupark.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın